Rodzinna tragedia Nicka Cave'a na płycie i w filmie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 18:00
9 września ukazała się najnowsza płyta artysty "Skeleton Tree". Dzień wcześniej pokazano zaś film "One more time with feeling", który ukazuje smutny kontekst tego albumu.
Audio
  • "Skeleton Tree". Rodzinna tragedia Nicka Cave'a na płycie i w filmie (Pop-południe/Dwójka)
Nick Cave
Nick Cave Foto: Euan Cherry/PAP/Photoshot

– Latem zeszłego roku zginął syn Nicka Cave'a, Arthur, który spadł z klifu w okolicach Brighton, gdzie rodzina muzyka mieszka od kilkunastu lat – mówił krytyk muzyczny Jacek Świąder. Tragedia wydarzyła się właśnie podczas pracy Cave'a nad nowym albumem, zaś dokument "One more time with feeling" opowiada o powstawaniu "Skeleton Tree" w cieniu śmierci dziecka.

W filmie pojawia się m.in. brat bliźniak Arthura, Earl. Jacek Świąder zastanawiał się, czy chłopiec będzie artystycznym następcą ojca, a także opowiadał o starzeniu się Nicka Cave'a oraz jego włosach, które są jednym z najważniejszych motywów "One more time with feeling".

Krytyk mówił też o tym, jak śmierć syna odbiła się na muzyce i tekstach płyty "Skeleton Tree".

***

Rozmawiała: Marta Strzelecka

Gość: Jacek Świąder (krytyk muzyczny)

Data emisji: 9.09.2016

Godzina emisji: 16.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Pop-południe".

mc/mz

Czytaj także

David Hockney. Pop-art na portrecie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 18:00
- Dopiero po głębszym zapoznaniu się z tymi obrazami zaczynamy dostrzegać różnice, które dzielą portretowane osoby. To różnice w sposobie spojrzenia, zastanowienia, namysłu - mówił dr Roman Nieczyporowski o malarstwie Davida Hockneya.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hypnotic Brass Ensemble. Dęta hipnoza siedmiu braci

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 20:33
– Wiele osób sądzi, że skoro gramy na instrumentach dętych, to musi to być jazz. Nic bardziej mylnego – mówił Gabriel Hubert z Hypnotic Brass Ensemble.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski komiks testuje w USA apokalipsę

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 16:00
- To są komiksowe eseje, rodzaj fantazji o mieście przyszłości, groteskowe, ale i podszyte lękiem - opowiadał Kuba Demiańczuk o zbiorze "Testując apokalipsę" Toma Kaczyńskiego, Amerykanina o polskich korzeniach.
rozwiń zwiń