Mary Sue ratuje świat, czyli co czyta dzisiejsza młodzież

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 12:05
Wielotomowe sagi o nastolatkach, którzy walczą ze światem dorosłych, to obecnie książki, które najczęściej trafiają na listę bestsellerów. - Receptę na ten sukces wymyślono lata temu, kiedy to pojawiły się postaci określane mianem "Mary Sue" - wyjaśniał Wojciech Orliński. - Były to dziewczątka, które posiadały niemalże same zalety i zawsze zwyciężały. Początkowo bohaterki traktowano z przymrużeniem oka, ale czas pokazał, że ich przygody naprawdę świetnie się sprzedają.
Audio
  • Jak napisać bestsellerową powieść dla młodego czytelnika - radzi Wojciech Orliński (Pop-południe/Dwójka)
  • Historia sukien ślubnych w Victoria and Albert Museum - o wystawie opowiada Monika Małkowska (Pop-południe/Dwójka)
Ekranizacja sagi Igrzyska śmierci okazała się nie tylko kasowym przebojem, ale uzyskała także przychylne recenzje od krytyków filmowych
Ekranizacja sagi "Igrzyska śmierci" okazała się nie tylko kasowym przebojem, ale uzyskała także przychylne recenzje od krytyków filmowychFoto: mat. promocyjne/Forum Film Polska

Oczywiście dziś już nie tylko dziewczynki, ale też chłopcy ratują świat. I czynią to w przeróżnych sytacjach: a to walcząc w Głodowych Igrzyskach, a to zmagając się z wampirami, albo próbując uratować ludzkość z tajemniczego labiryntu. - Bardzo często we współczesnej literaturze młodzieżowej pojawia się wątek potępienia świata dorosłych - mówił gość "Pop-południa". - Widać w tym strach młodzieży przed światem, który przygotowali dla nich dorośli. I myślę sobie, że ten strach jest jakoś uzasadniony. Zwłaszcza na Zachodzie, gdzie głównie powstają tego typu książki.
Element niepokoju w literaturze młodzieżowej nie jest zresztą niczym nowym. Kiedyś jednak generowany był przez inne czynniki. - Bohaterowie książek Adama Bahdaja wpadali na trop strasznych afer, za które odpowiedzialni byli straszni dorośli. Ale w trakcie rozwiązywania zagadki zawsze mogli liczyć na dobrych dorosłych, więc ten świat nie był taki na wskroś zły - tłumaczył dziennikarz. - Natomiast postaci z bestsellerowych sag żyją w rzeczywistości, w którym dobrzy dorośli, nawet jeśli kiedyś byli, to gdzieś zniknęli zastawiając dzieci zupełnie same, zdane na siebie.

W "Pop-południu" wybraliśmy się również do Londynu na wystawę "Suknie Ślubne 1775-2014" w Victoria and Albert Museum, której bohaterami są kluczowe dla mody i popkultury projekty największych kreatorów, takich jak Charles Frederick Worth, Norman Hartnell, Charles James, John Galliano, Christian Lacroix, Vivienne Westwood oraz Vera Wang.

Audycję poprowadziła Marta Strzelecka.

kul/mc

Zobacz więcej na temat: KULTURA literatura Pop
Czytaj także

Internet czy plakat? Jak promować współczesne kino

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 17:29
"Pacific Rim" to nowy film Guillermo del Toro, który od piątku 12 lipca wchodzi do kin. Film stał się pretekstem do rozmowy na temat tego jak współcześnie reklamowane są filmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej i Mikołaj Grabowscy: wszystko zaczęło się w Alwernii

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 13:00
Dwaj znakomici artyści, dwie różne drogi życiowe, ale jedno miejsce na ziemi, do którego każdy z braci chętnie wraca. - Gdyby nie ta Alwernia, wiele spektakli, wiele ról zwyczajnie by nie powstało - mówią.
rozwiń zwiń