Reszel z oknem na całą Warmię

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 15:00
Reszel to jedno z tych warmińskich miasteczek, do którego zawędrować trzeba koniecznie, jeśli zamiarem podróżnika jest chęć poznania Warmii. My wybraliśmy się tam w kolejnym odcinku audycji "Zaginiony świat - powroty".
Audio
  • Reszel z oknem na całą Warmię (Zaginiony świat - powroty/Dwójka)
Zamek w Reszlu
Zamek w Reszlu Foto: PAP/Adrian Starus

Najbardziej malownicza droga prowadzi z zachodu, od strony Biskupca: wysadzana starymi drzewami, wije się wśród pól, lasów i jezior. Aż po sam horyzont ciągną się tak charakterystyczne dla tutejszego krajobrazu pagórki. Spośród nich wyłonią się reszelskie wieże kościoła i zamku. Wciąż strzegą tego najbardziej na wschód wysuniętego warmińskiego miasteczka. To najlepiej zachowane miasto dawnego księstwa biskupiego. Doświadczyło prawie wszystkich nieszczęść, które przez stulecia nie oszczędzały Warmii, ale szczęśliwie ominęły je kataklizmy XX wieku. Czas jakby płynął wolniej w wąskich zaułkach jego uliczek. Nie bez powodu Reszel jest pierwszym miastem w Polsce, które przystąpiło do Międzynarodowego Sieci Miast Dobrego Życia "Cittaslow".

Nazwa osady prawdopodobnie wywodzi się od pruskiej Resel, Ressel (nie znamy znaczenia tego słowa). Najwcześniej zapisano ją jako Resl w dokumencie z 1254 roku. Według kronikarza zakonu, Piotra z Dusburga, pierwszą, jeszcze drewniano-ziemną, strażnicę wzniesiono w 1241 roku wykorzystując pruskie umocnienia. Niszczoną i paloną przez Prusów strażnicę szybko odbudowywano, gdyż do końca XIII wieku Reszel był ważnym punktem strategicznym w walkach o wschodnie tereny Prus. Głównie z tego powodu, mimo że po podziale Prus na diecezje (1243) ziemie wokół Reszla przyznano biskupowi warmińskiemu w 1254 roku, z oddaniem strażnicy zwlekano do roku 1300. Wokół zaczęła tworzyć się osada miejska (po 1275 roku wzniesiono w Reszlu pierwszy, drewniany kościół). Oparty na prawie chełmińskim dokument lokacyjny wydany został w roku 1337. Ponieważ Reszel stał się ośrodkiem administracyjnej i sądowniczej władzy biskupa (powołano tu komornictwo), a samo miasto szybko się rozwijało, postanowiono zastąpić drewnianą warownię murowanym, obronno-reprezentacyjnym zamkiem. Budowę rozpoczęto za czasów biskupa Jana z Miśni w 1350 roku, prace kontynuowali kolejni biskupi, a około 1400 roku zamek uzyskał swoją pełną, gotycką formę, która w dużej części przetrwała do dziś. (…) Powstały zamek górował sylwetą nad miastem, miał harmonijne proporcje, potężną wieżę w narożu, ciekawie rozwiązaną wieżę bramną, a dekoracyjne sterczynowe szczyty wieńczyły elewacje obu skrzydeł. (Małgorzata Jackiewicz-Garniec w : Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach. Powiśle, Warmia, Mazury , Olsztyn, Arta 2006)

Reszel to nie tylko górujące nad miastem biskupi zamek i średniowieczna kolegiata pw. św. Piotra i Pawła, to także budynek dawnego kolegium jezuickiego, stare kamienice, rynek z klasycystycznym ratuszem, secesyjna apteka w narożu, uliczka z XVIII-wiecznymi spichrzami, gotyckie mosty spinające głęboki wąwóz Sajny i liczne, ceglane kapliczki.

By poczuć atmosferę miasta warto zatrzymać się na dziedzińcu dawnego kolegium jezuickiego i wsłuchać się w to miejsce: wykładany granitowymi płytami placyk otoczony zamkowym murem, budynkiem kolegium i kościołem, wiele pamięta z burzliwej historii tego skrawka Europy. Trzeba też koniecznie wejść na wyniosłą, zamkową wieżę i spojrzeć na łagodnie falujące pagórki. W stronę Lidzbarka, Ornety i Fromborka, aż po sam Zalew Wiślany. Cała Warmia przed nami!

Audycję przygotowali Małgorzata Jackiewicz-Garniec i Piotr Matwiejczuk.

Zobacz więcej na temat: Warmia
Czytaj także

Malbork. Dotykamy tajemnic średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 15:20
- Nie uda nam się opowiedzieć o całym zamku, ale może uda nam się dotknąć średniowiecza. Tych autentycznych miejsc, które w Malborku przetrwały - mówił Piotr Matwiejczuk w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wawel Północy" w Lidzbarku Warmińskim

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 09:00
- Na początku XIV wieku stała tu tylko drewniana strażnica, ale biskupi warmińscy i tak chętnie odwiedzali to miejsce. Może dlatego, że budowla była pięknie położona w zakolu Łyny i Symsarny - w audycji "Zaginiony świat - powroty" mówiliśmy o zamku w Lidzbarku Warmińskim.
rozwiń zwiń