Dramat w Teatrze Wyobraźni: Wacław Potocki "Dialog o Zmartwychwstaniu Pańskim"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2009 23:15
W cyklu Dramat w Teatrze Wyobraźni adaptacja sztuki "Dialog o Zmartwychwstaniu Pańskim" Wacława Potockiego.

13 czerwca 2009,  godz. 18:50 

Wacław Potocki (1621 - 1696) to jeden z najwybitniejszych poetów polskiego baroku. Za życia  oprócz Pocztu herbów i dwóch pomniejszych panegiryków, nie ukazał się drukiem żaden inny jego utwór. Przez Aleksandra Brucknera, który wiele swych prac poświęcił Potockiemu, uważany był za najoryginalniejszego i najbardziej narodowego poetę dawnej Polski. Jego najbardziej znany utwór - to epicki poemat Wojna chocimska. Opowiada w nim Potocki o zwycięstwie nad Turkami odniesionym w 1621 roku pod Chocimiem. Zarówno Ogród fraszek, jak i Moralia, jedne z jego najważniejszych dzieł, barwnie przedstawiając uroki życia ziemiańskiego, krytykują jednocześnie gnuśność umysłów, ucisk chłopów, nietolerancję religijną i najgorsze przejawy sarmatyzmu. Potocki pisał też wiersze okolicznościowe, pieśni, romanse i utwory oparte na wątkach biblijnych - poemat Judyta czy Dialog o zmartwychwstaniu Pańskim, który dedykował Potocki "Wojewodziniej krakowskiej z Ossolina Lubomirskiej, Mojej Miłości Paniej".

Słuchowisko w adaptacji i reżyserii Danuty Jagły. Występują: Ewa Wencel, Sławomira Łozińska, Marta Lipińska, Bożena Miller-Małecka, Andrzej Ferenc, Tadeusz Borowski, Henryk Talar, Marek Obertyn, Jan Kulczycki, Józef Mika, Włodzimierz Press, Adam Bauman, Maciej Szary, Tomasz Krupa, Henryk Machalica, Krzysztof Kołbasiuk, Gustaw Lutkiewicz, Jerzy Rogowski, Tomasz Marzecki, Wojciech Machnicki, Mariusz Bonaszewski, Jacek Jarosz, Zdzisław Wardejn, Jan Prochyra. Nagranie z 1994 roku.

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni – Oskar Wilde „Salome”

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 12:37
Angielska cenzura nie zezwoliła – a był to rok 1893 – na wystawienie Salome. Tę utrzymaną w Modern Style, iście campową sztukę Oskara Wilde’a pokazano w końcu w Paryżu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Tadeusz Różewicz „Kartoteka rozrzucona”

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2010 06:39
Ponad trzydzieści lat po "Kartotece" powstała jej swoista kontynuacja - „Kartoteka rozrzucona”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Adolf Nowaczyński "Starościc ukarany"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2010 21:00
Tragikomedia z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego o Kajetanie Węgierskim
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Ronald Harwood „Garderobiany”

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2010 13:08
Akcja sztuki rozgrywa się w czasie wojny, gdy wydawało się, że teatr, jak wszystko wokół, skazany jest na nieistnienie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Adam Mickiewicz "Jakub Jasiński, czyli dwie Polski"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2010 12:27
Choć sztuka Mickiewicza nie trafiła na polskie sceny, w 1998 roku doczekała się realizacji radiowej. Dwie Polski to: Polska kunktatorska, szukająca sposobu ułożenia się z zaborcą i Polska patriotyczna.
rozwiń zwiń