14 grudnia 2008, godz. 18:00 - 19:00
Helmut Kajzar Obora
Adaptacja i reżyseria Pawła Łysaka
Występują: Arkadiusz Jakubik, Arkadiusz Janiczek, Lech Łotocki, Jarosław Boberek, Monika Pikuła, Antonina Girycz, Marta Ścisłowicz i Grzegorz Kwiecień. Opracowanie muzyczne Renaty Baszun. Realizacja akustyczna Tomasza Perkowskiego.
Helmut Kajzar (ur. 18. VIII. 1941 w Bielsku-Białej, zm. 21. VIII. 1982 we Wrocławiu) - dramaturg, autor wielu sztuk (m. in.: "Pater noster", "Rycerz Andrzej", "Gwiazda", "Ciąg dalszy", "Samoobrona, "Obora", "Włosy błazna", "Król Dawid", "Aktorka"), słuchowisk ("Koniec półświni"), tłumacz, reżyser (wystawiał m.in. sztuki Tadeusza Różewicza w Polsce i za granicą), twórca "teatru metacodzienności".
"W teatrze metacodzienności teatr odzyskuje swój rytualny sens. Przywracam mu godność i urodę, i ostateczność, i zwykłość i prostotę - Gotowania mleka - Zamykania i otwierania drzwi, ubierania i rozbierania. - Patrzenia przez okno. Od tej pory teatr jest miejscem pośrednim - takim jak schody, jak korytarz, jak ziemia. Jest zwykły." Bohaterowie metacodziennego teatru Kajzara są rozdarci pomiędzy przyziemnością a tęsknotą do uczuć wyższych, żyją w świecie, który się rozpada, przestaje być autentyczny.
Akcja groteskowej sztuki "Obora" rozgrywa się w roku 1950 we wsi Morzyk. Postacie: ojciec - kierownik gospodarstwa nazywa się Jan K, matka - Paulina K - noszą więc imiona rodziców Autora - Jana Kajzara i Pauliny z Kulisów. Helmut Kajzar pochodził z rodziny chłopskiej i doskonale znał realia wsi.. Prapremiera tej sztuki odbyła się w Teatrze Małym w Warszawie w 1980 roku.Teraz doczekała się premiery radiowej.