Wielkie gwiazdy na festiwalu "Muzyka na Szczytach“

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 13:56
6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach“ potrwa w Zakopanem od 13 do 20 września 2014 r. Wśród gwiazd tegorocznej edycji są m.in. The Brodsky Quartet, Lily Maisky i wiele innych.
Fragment plakatu reklamującego festiwal
Fragment plakatu reklamującego festiwal Foto: materiały prasowe

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na szczytach" jest imprezą cykliczną, odbywającą się w Zakopanem od 2009 roku. Zawarte w nazwie projektu słowa "…na szczytach” są symbolem miejsca, w którym festiwal się odbywa, ale przede wszystkim są odwołaniem do wysokiego poziomu artystycznego wydarzenia. Organizatorom zależy na popularyzacji muzyki polskiej na całym świecie, poprzez włączanie jej w repertuar światowych gwiazd, co wpływa na integrację europejską w dziedzinie kultury muzycznej i sztuki. 
Tegoroczna edycja 6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach“ będzie gwiazdorska. Festiwal zainauguruje 13 września w Zakopanem koncert jednego z najsłynniejszych kwartetów na świecie – The Brodsky Quartet. Prezentacja arcydzieł muzyki kameralnej w najdoskonalszych wykonaniach potrwa w Tatrach aż do 20 września.
"Muzyka na Szczytach“ – jedna z najważniejszych imprez kulturalnych w kraju – w tym roku upamiętnia 100. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika. W programie festiwalu znajdą się dzieła wielkiego Polaka, kompozytora, który zdobył światowy rozgłos i uznanie, mieszkając i komponując w Anglii, jak również muzyka kompozytorów brytyjskich, francuskich czy niemieckich. Wydarzeniem będzie już uroczysta inauguracja Festiwalu, podczas której The Brodsky Quartet zaprezentuje polskie prawykonanie utworu "Memories of my Father“ córki kompozytora – Roxanny Panufnik. Utwór powstał na zamówienie zespołu i Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza. Premiera 13 września w Kościele św. Krzyża w Zakopanem, odbędzie się w obecności kompozytorki.

The Brodsky Quartet jest legendą nie tylko w świecie muzyki klasycznej, ale również popu i rocka. Ten zespół to prawdziwa instytucja. Ma na koncie ponad 3000 koncertów na całym świecie, ponad 60 albumów z muzyką różnych gatunków, niedoścignione interpretacje dzieł Haydna, Szostakowicza czy Beethovena, jak też współpracę z tej klasy artystami, co Paul McCartney, Sting, Elvis Costello czy Björk. Podczas inauguracji Festiwalu w ich interpretacji zabrzmi także muzyka Andrzeja Panufnika oraz Johna Tavenera i Benjamina Brittena.
W zakopiańskim festiwalu weźmie też udział inna gwiazda światowej kameralistyki – Apollon Musagete Quartett. Zwycięzcy prestiżowego konkursu ARD w Monachium, laureaci tegorocznego "Paszportu Polityki“ – to jeden z najbardziej rozchwytywanych dziś kwartetów. W wykonaniu tych artystów 19 września w Kościele św. Krzyża usłyszymy muzykę Krzysztofa Pendereckiego, Bohuslava Martinu, Franza Schubert oraz Igora Strawińskiego. Festiwalową gwiazdą młodego pokolenia jest pianistka Lily Maisky, córka wielkiego wiolonczelisty Mishy Maisky’ego. 27-letnia artystka, to już uznana postać kameralistki. Ma na koncie kilka albumów dla prestiżowych wytwórni EMI i Deutsche Grammophon, jak również występy na renomowanych festiwalach w Verbier, Utrechcie czy Schleswig Holstein. Wraz z wybitnym polskim skrzypkiem Grzegorzem Kotowem, 16 września dadzą koncert złożony m.in. z dzieł Johnnesa Brahmsa oraz Clary i Roberta Schumannów. Wokół postaci wspomnianej trójki kompozytorów rozegra się też światowa prapremiera widowiska słowno-muzycznego "Clarissima“.
14 września w Teatrze im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem, Aleksandra Justa słowem, a Marek Bracha muzyką odtworzą pełną napięć relację między słynnymi małżonkami. Spektakl w reżyserii Tomasza Cyza, oparty został na tekście polskiej poetki i pisarki Justyny Bargielskiej. W hotelu Grand Nosalowy Dwór 18 września perełki polskiej piosenki kabaretowej duetu Przybora/Wasowski przypomną Straszni Panowie Trzej, czyli gwiazda sceny jazzowej – pianista Andrzej Jagodziński oraz Janusz Szrom (wokal) i Andrzej Łukasik (perkusja).
Koncert finałowy – 20 września, znów przypomni twórczość Andrzeja Paufnika. Jego "Arbor Cosmica“ w wykonaniu Sinfonietty Cracovii pod batutą Jean-Luca Tingauda zaprezentowana zostanie w towarzystwie kompozycji Pawła Mykietyna oraz zmarłego pod koniec ubiegłego roku Johna Tavenera. Splendoru wydarzeniu doda obecność Lady Camilli Panufnik, wdowy po polskim kompozytorze. Festiwalowi towarzyszyć będą pokazy filmów, wystawy: obrazów Sławka Grucy w Kawiarni Hotelu Morskie Oko oraz prac Magdaleny Gądek-Posadzki w willi Atma, a także spotkania w niepowtarzalnej scenerii Domu pod Jedlami z gośćmi honorowymi, m.in.: córką i żoną Andrzeja Panufnika - kompozytorką Roxanną Panufnik oraz mecenas sztuki i muzyki Lady Camillą Panufnik, Pawłem Mykietynem, Justyną Bargielską, Aleksandrą Justą.
pp/bch

Czytaj także

Nadwrażliwość Panufnika i zdyscyplinowanie Argerich. Jacek Kaspszyk o wybitnych muzykach

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 16:00
- Do każdego koncertu podchodzi jak do pierwszego i najważniejszego. Rutyna z nią jest praktycznie niemożliwa - mówił Jacek Kaspszyk o wielkiej nieobecnej Festiwalu "Chopin i jego Eruopa". Andrzej Panufnik z kolei nigdy nie przychodził na próby...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Panufnik kameralnie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 08:50
Festiwal "Chopin i jego Europa" nie zapomniał o 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika. Choć znany przede wszystkim jako twórca muzyki symfonicznej, w swoim dorobku posiada też niebagatelne dzieła kameralne – jak choćby prezentowany sekstet "Train of Thoughts”.
rozwiń zwiń