Krakowski prolog Festiwalu Beethovenowskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 16:33
Już 17 marca rozpocznie się krakowska odsłona 19. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Wystąpią: zwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego sprzed pięciu lat Yulianna Avdeeva i rozchwytywany amerykański Alexander String Quartet
19. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
19. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena Foto: mat. promocyjne

Choć Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena od 11 lat odbywa się w Warszawie, niepisaną tradycją jest rozgrywający się co roku właśnie w Krakowie uroczysty prolog tej międzynarodowej imprezy. Tegoroczna edycja będzie jednak wyjątkowa, bo w programie znalazło się aż pięć koncertów. Krakowscy melomani nie będą już mogli narzekać na brak artystycznych wydarzeń z najwyższej półki.

Jak co roku Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena rozpocznie się w Krakowie od otwarcia wystawy manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej (17 marca, godz. 12:00). Uroczystości towarzyszyć będzie recital młodej krakowskiej pianistki Julii Kociuban, w której wykonaniu usłyszymy Sonatę Es-dur op. 27 nr 1 „Quasi una fantasia” Beethovena oraz Sonatę fortepianową h-moll op. 58 Fryderyka Chopina. - Pragnę zwrócić szczególną uwagę na tę wspaniałą młodą artystkę, bo to właśnie ona wraz Szymonem Nehringiem będzie reprezentować Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena w jesiennym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. I mam nadzieję, że oboje dojdą do finału – podkreśla Elżbieta Penderecka, dyrektor generalny Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Akcentem związanym z Konkursem Chopinowskim będzie zaplanowany również na 17 marca wieczorny koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, która wystąpi pod batutą znakomitego włoskiego dyrygenta Massimiliano Caldiego. Za fortepianem zasiądzie Rosjanka Yulianna Avdeeva, zwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego z 2010 roku. W programie Koncert fortepianowy a-moll op. 16 Edvarda Griega, Koncert fortepianowy A-dur KV 488 Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Uwertura Coriolan op. 62 Beethovena i III Symfonia F-dur  op. 90 Johannesa Brahmsa. Koncert odbędzie się w sali Filharmonii Krakowskiej o godz. 19:30.
W środę i czwartek (18, 19 marca) miłośników klasyki czekają dwa występy rozchwytywanego amerykańskiego zespołu kameralnego - Alexander String Quartet. W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach artyści zaprezentują kwartety smyczkowe Dymitra Szostakowicza, Mozarta i Beethovena (wieczór pierwszy), a także Beethovena i Brahmsa (wieczór drugi). Oba koncerty rozpoczną się o godz. 19:30. Ale to nie koniec krakowskich spotkań z podziwianym na najważniejszych scenach koncertowych świata zespołem. 20 marca Alexander String Quartet zagra dla uczniów Szkoły Amerykańskiej w Krakowie, dzień później poprowadzi zaś kursy mistrzowskie na Akademii Muzycznej.

Krakowską odsłonę 19. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena zakończy występ Filharmonii Czeskiej, uważanej za jedną z najwspanialszych orkiestr symfonicznych Europy.
Pod dyrekcją maestro Jiříego Bělohlávka artyści wykonają „Memorial to Lidice” H. 296 Bohuslava Martinu, Fantazję g-moll na skrzypce i orkiestrę op. 24 Josefa Suka oraz VII Symfonię d-moll op. 70 Antonina Dvoraka. Solistą wieczoru będzie Josef Špaček (skrzypce). Koncert odbędzie się 26 marca o godz. 19:30 w Filharmonii Krakowskiej.

Bilety na wydarzenia 19. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Krakowie dostępne na portalu www.eventim.pl, a na koncerty 17 i 26 marca także w kasie Filharmonii Krakowskiej.

Wystawa manuskryptów muzycznych czynna od 17 marca do 3 kwietnia. Wstęp wolny.
Godziny otwarcia wystawy:
poniedziałek–piątek: 10.00–17.00;
sobota-niedziela: 10.00–14.00;
Wielki Piątek (3.04): 10.00–14.00

materiały prasowe/bch

Zobacz więcej na temat: Ludwig van Beethoven
Czytaj także

Beethoven w klubie jako odtrutka na wyścig szczurów?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 19:00
Czy wykonywanie triów Beethovena w warszawskich klubach, i to przez muzyków, którzy od lat Beethovena nie grali, to początki subkultury muzyki klasycznej? O tym fenomenie opowiadali w Dwójce Marcin Masecki, Dagna Sadkowska i Mikołaj Pałosz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cesarski" Beethovena według Nelsona Freire

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 16:40
Jak zwykle w "Płytomanii" - magazynie fonograficznym Jacka Hawryluka - zrecenzowaliśmy nowe albumy i posłuchaliśmy ich fragmentów.
rozwiń zwiń