Wybory prezydenckie w Turcji. Sukces Erdogana w pierwszej turze

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 22:30
Demontaż poprzedniego systemu, rozpoczęcie rozmów pokojowych z Kurdami, otwarcie przestrzeni publicznej dla konserwatywnych muzułmanów i znaczący wzrost gospodarczy w ostatnich latach - to zdaniem Szymona Ananicza z Ośrodka Studiów Wschodnich główne powody wyborczego sukcesu Recepa Tayyipa Erdogana.
Audio
  • Wybory prezydenckie w Turcji. Sukces Erdogana w pierwszej turze (Puls świata/Dwójka)
Turecki prezydent-elekt Recep Tayyip Erdogan
Turecki prezydent-elekt Recep Tayyip ErdoganFoto: EPA/STR

Dotychczasowy premier Turcji odniósł zwycięstwo w niedzielnych wyborach prezydenckich i oświadczył, że chce rozpocząć nowy etap społecznego pojednania. Obiecał, że będzie "prezydentem 77 mln Turków" i "zapomni przeszłe spory". W powyborczym wystąpieniu podziękował wszystkim, którzy oddali na niego głos i podkreślił, że zwycięstwo odniósł - jako pierwszy kandydat na szefa państwa - w wyborach powszechnych. Dotychczas prezydenta Turcji wybierał parlament.

Według najnowszych danych Recep Tayyip Erdogan zdobył 52 proc. głosów, a jego najpoważniejszy rywal - Ekmeleddin Ihsanoglu - 38 proc. - Większość komentatorów przewidziała, że Erdogan ma szansę na zwycięstwo już w pierwszej turze. Pewną nowością jest to, że jego rywalowi udało się zdobyć tak dużo głosów. Należy to uznać za całkiem dobry wyniki i być może początek silnej opozycji w Turcji - mówi w Dwójce Szymon Ananicz z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Erdogan - jako premier - był u władzy od 2003 roku. - Jego rządy mają w zasadzie charakter rewolucyjny. Dokonał demontażu poprzedniego systemu, który społeczeństwo tureckie uważało za sprzeczny ze swoimi wartościami, tradycjami i kulturą. Systemu, który też po prostu nie podobał się pod względem politycznym. Dawniej bardzo ważną rolę w kraju odgrywała armia, która raz na dziesięć lat interweniowała, często bardzo brutalnie. Poprzedni system był także nieefektywny ekonomicznie, a Erdogan dał Turcji wzrost gospodarczy - wylicza Szymon Ananicz i dodaje, że kolejnym czynnikiem, który zadecydował o sukcesie tego polityka w rywalizacji wyborczej było rozpoczęcie procesu pokojowego z Kurdami, jak również otwarcie przestrzeni publicznej dla konserwatywnych muzułmanów.

Jak przyszłość czeka Turcję pod rządami dawnego premiera, obecnie prezydenta kraju? Zapraszamy do wysłuchania "Pulsu świata", który prowadził Dariusz Rosiak.

mk/jp

Zobacz więcej na temat: Turcja wybory prezydenckie
Czytaj także

Bartosz Cichocki: sankcje są na rękę Putinowi

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 18:00
- Dzięki nim prezydent Rosji może obarczyć Zachód winą za recesję, która i tak już pukała do drzwi - wyjaśniał ekspert od spraw wschodnich w "Pulsie świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Majdan - prowokacja czy parodia?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 19:00
Wczoraj władze Ukrainy przystąpiły do likwidacji miasteczka namiotowego w centrum Kijowa. Doszło do drobnych zamieszek. O paradoksie Majdanu Krzysztof Renik rozmawiał z Nedimem Useinovem z Fundacji Solidarności Międzynarodowej.
rozwiń zwiń