WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>
W wyemitowanym w środę wywiadzie dla telewizji publicznej ZDF minister ocenił, że za "taką sytuacją zawsze stoi jakiś ciąg wydarzeń". "Kto finansuje te wojska? - spytał. - Myślę, że to Katar".
Dzień wcześniej minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel ocenił, że wspólnota międzynarodowa nie ucieknie przed "dyskusją na temat tego, kto teraz i w przeszłości zapewniał finansowanie w celu zbrojenia Państwa Islamskiego". - To nie może odbywać się bez pieniędzy - wskazał, nie oskarżając jednak konkretnie żadnego kraju.
Niemcy mają w najbliższych dniach podjąć decyzję na temat ewentualnych dostaw broni dla irackich Kurdów, którzy walczą z islamistami na północy kraju. Prezydent irackiego Kurdystanu Masud Barzani zwrócił się podczas weekendu do Niemiec o nowoczesną broń. Podkreślił, że siły kurdyjskie potrzebują przede wszystkim broni przeciwpancernej i artylerii, aby móc stawić czoło islamistom.
8 sierpnia Amerykanie rozpoczęli naloty na cele wojskowe islamistów w Iraku. Pozwoliły one oddziałom kurdyjskim na kontratak z kierunku Irbilu, stolicy autonomicznego okręgu kurdyjskiego na północy Iraku, w którego rejonie schroniło się 200 tys. irackich uchodźców uciekających przed dżihadystami.
W niedzielę oddziały kurdyjskie wspomagane przez lotnictwo USA odbiły z rąk dżihadystów największą w Iraku zaporę wodną na rzece Tygrys koło Mosulu. Przywódcy Państwa Islamskiego mieli rozważać jej zniszczenie w celu zalania Bagdadu.
mr