Premier Francji w wywiadzie dla lokalnego dziennika "La Provence" powiedział, że plaże, jak cała przestrzeń publiczna, muszą być wolne od roszczeń religijnych. Podkreślił jednak, że nie zamierza proponować przepisów ogólnokrajowych.Zakaz noszenia burkini na plaży obowiązuje już w Cannes, Villeneuve Loubet i Mandelieu oraz w Saint Jean Cap Ferrat, Beaulieu sur Mer, Eze, Villefranche i Cap d'Ail, w sumie w ośmiu miejscowościach Lazurowego Wybrzeża.
Zakaz został także wprowadzony lub zapowiedziany w Sisco na Korsyce, w Le Touquet i Oye-Plage nad kanałem La Manche oraz Leucate na południowym wschodzie Francji.
- Trudno nie zgodzić z kobietami, które czują się oburzone. Dyktuje im się, co mają na siebie założyć. To oburzałoby każdą kobietę i każdego mężczyznę. To jest gra polityczna, która ma pokazać światu, że Francja próbuje sobie poradzić terroryzmem - mówi dr Marta Widy-Behiesse z Zakładu Islamu Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
W audycji mówiliśmy także o:
- Prezydent Turcji nikogo się nie boi i nikogo nie potrzebuje. Takie przynajmniej sprawia wrażenie. Zwalnia tysiące przestępców z więzień, by zrobić miejsce dla swoich wrogów. Wygraża palcem Stanom Zjednoczonym, szantażuje Unię Europejską, na złość Zachodowi gra z Rosją. Czy dobrze na tym wyjdzie?
- Po papier toaletowy i cukier muszą chodzić do Kolumbii. I to tylko początek historii o wenezuelskim kryzysie. Czy gospodarcza katastrofa to cena, którą Wenezuelczycy muszą zapłacić za obalenie rządów chavistów? I czy nie płacą na darmo?
- Nowy prezydent Filipin szokuje i straszy. Tym razem zmarłym przed laty krwawym dyktatorem, z którego chce uczynić narodowego bohatera.
***
Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Agata Kasprolewicz
Goście: Adam Balcer (WiseEuropa), Maciej Stasiński (Gazeta Wyborcza), Rafał Tomański (politolog), dr Marta Widy-Behiesse (Zakład Islamu Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 20.08.2016
Godzina emisji: 14.08
IAR/mp