Czy "partyzanci Boga" przejmują władzę w ojczyźnie Bin Ladena?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 20:00
Wojownicy szyiccy Al-Huti opanowali wkroczyli do stolicy Jemenu, Sany i domagają się dymisji rządu, ich zdaniem skorumpowanego i zależnego od wpływów zewnętrznych. O kolejnym ognisku zapalnym na Bliskim Wschodzie mówiliśmy w "Pulsie świata".
Audio
  • Czy "partyzanci Boga" przejmują władzę w ojczyźnie Bin Ladena? (Puls świata/Dwójka)
Jemen
JemenFoto: TUBSE/Wikimedia Commons/CC

- Od 2004 roku to już szósta wojna "partyzantów Boga" z siłami rządowymi. Każda z nich kończyła się rozejmem, którego przyczyną była jednak tylko potrzeba dozbrojenia - podkreślał powagę sytuacji w Jemenie były polski ambasador w tym kraju, Tadeusz Strójwąs. Gość wyjaśnił, że historia konfliktu sięga roku 2001 roku i ataku na World Trade Center, po którym prezydent Jemenu opowiedział się zdecydowanie przeciwko Al Kaidzie.

Co istotne Al-Huti, których główne siły stacjonowały długo przy granicy z Arabią Saudyjską, stali się przedmiotem polityczno-religijnej rozgrywki pomiędzy tym krajem a Irakiem. Jak wyjaśniał, wojownicy ci są zajdytami, a więc reprezentują najbardziej zbliżoną do sunnitów (których kolebką jest Arabia) odmianę szyizmu (dominującego w Iraku). Warto też pamiętać, że jednym ze strategicznych celów Bin Ladena było obalenie proamerykańskiej monarchii w Arabii Saudyjskiej...

Zachęcamy do wysłuchania audycji z cyklu "Puls świata" , który przygotował i poprowadził Michał Żakowski.

mm, pg

Czytaj także

Islamiści polują na innowierców

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 16:57
Państwo Islamskie, czyli sunnicka armia, walczy w Syrii oraz w Iraku przeciw tamtejszym władzom, a także przeciw Kurdom i innym wspólnotom społecznym na tych ziemiach. To prawdziwa polityczna i humanitarna tragedia, przemilczana w większości mediów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybory prezydenckie w Turcji. Sukces Erdogana w pierwszej turze

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 22:30
Demontaż poprzedniego systemu, rozpoczęcie rozmów pokojowych z Kurdami, otwarcie przestrzeni publicznej dla konserwatywnych muzułmanów i znaczący wzrost gospodarczy w ostatnich latach - to zdaniem Szymona Ananicza z Ośrodka Studiów Wschodnich główne powody wyborczego sukcesu Recepa Tayyipa Erdogana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Egipt doczekał się nowego Nasera?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 19:00
- Prezydent Abd al-Fattah as-Sisi obiecał uczynić z Egiptu międzynarodowy port przeładunkowy na miarę Dubaju. To działa na wyobraźnię w kraju, gdzie 25 milionów ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa - mówił w "Pulsie świata" Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador RP w Egipcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nawaz Sharif musi odejść? Dziwny sojusz w Pakistanie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 20:00
Na ulice stolicy Pakistanu - Islamabadu - wyszły dziesiątki tysięcy demonstrantów. To zwolennicy dwóch przywódców, którzy mają mało ze sobą wspólnego: Imrana Khana, byłego zawodnika krykieta, oraz Tahir-ul-Qadriego, islamskiego duchownego. Co ich połączyło?
rozwiń zwiń