Tematem rozmów Abbasa z papieżem i jego najbliższymi współpracownikami była konieczność wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem i walka z terroryzmem. Kolejne spotkanie Franciszka z szefem władz Autonomii miało wyjątkowo serdeczny i bezpośredni klimat - zauważyli obserwujący je dziennikarze. Odnotowali, że Abbas powitał papieża słowami: "Widzę, że odmłodniałeś". Franciszek podarował przywódcy palestyńskiemu medal z wizerunkiem Anioła Pokoju, który - jak zauważył - "niszczy złego ducha wojny".
Anioł pokoju
- Pomyślałem o tobie, bo jesteś aniołem pokoju - powiedział papież. Następnie Abbas udał się na rozmowy z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej abp. Paulem Gallagherem.
W wydanym po tych spotkaniach komunikacie Watykan poinformował, że tematem rozmów było między innymi uzgodnione niedawno całościowe porozumienie watykańsko-palestyńskie, dotyczące także "działalności Kościoła katolickiego w Palestynie". Wcześniej informowano, że w przygotowanej do podpisania umowie znajduje się faktyczne uznanie państwa palestyńskiego, co jest potwierdzeniem wcześniej wyrażanego stanowiska Stolicy Apostolskiej.
RUPTLY/x-news
Proces pokojowy z Izraelem
Mówiono także - podał Watykan - o procesie pokojowym z Izraelem. Według oświadczenia wyrażone zostało pragnienie wznowienia bezpośrednich negocjacji między obu stronami w celu znalezienia "sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktu".
"Powtórzone zostało życzenie, by przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej Izraelczycy i Palestyńczycy podjęli z determinacją odważne decyzje na rzecz pokoju" - podał Watykan.
Abbas dziękuje
Osobny komunikat wydał po audiencji Mahmud Abbas, a jego tekst podała Ansa za agencją Palestine News Network. Abbas podkreślił: "Chcemy wyrazić uznanie dla naszych palestyńskich braci chrześcijańskich za ich wytrwałość i skuteczny wkład w budowę narodu palestyńskiego".
- Prosimy palestyńskich chrześcijan - dodał - by zostali z nami i cieszyli się pełnią praw obywatelskich oraz stawiali czoło trudnościom życiowym aż do czasu, gdy osiągniemy wolność, suwerenność i godność ludzką – przekonywał Abbas.
"Nasza Ziemia Święta stała się bastionem cnót dla całego świata, a my jesteśmy wdzięczni papieżowi Franciszkowi" - dodał Abbas. Następnie zapewnił: "Palestyna nie jest ziemią wojny, to przede wszystkim ziemia świętości i cnót, tak jak chciał tego Bóg". W oświadczeniu Mahmud Abbas położył też nacisk na determinację, by "zbudować Palestynę suwerenną, niepodległą i opartą na zasadach równości obywatelskich".
FILM: - Ta wojna jest za długa i zbyt krwawa - mówi o trwającym izraelsko-palestyńskim konflikcie Szewach Weiss. Były ambasador Izraela w Polsce ma nadzieję, że konflikt wkrótce się zakończy. - Modlę się, żeby to się uspokoiło. To okropna tragedia - mówi Weiss. Jego zdaniem, obecny konflikt będzie miał negatywne skutki w przyszłości. - Rodzą się kolejne pokolenia, a ta wojna tworzy nową nienawiść. Dzisiejsze dzieci terrorystów z Hamasu to jutrzejsi jego liderzy - mówi Szewach Weiss.
TVN24/x-news
pp/PAP