Masakry w więzieniach brazylijskich. Co za nimi stoi?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 19:06
– W najlepszym wypadku na jednego strażnika przypada w Brazylii 300-400 więźniów. Tak naprawdę w więzieniach nie ma nadzoru. Dominują tam gangi – mówiła Janina Petelczyc z Fundacji Terra Brasilis.
Audio
  • Masakry w więzieniach brazylijskich. Co za nimi stoi? (Puls świata/Dwójka)
Na 300 tysięcy miejsc w brazylijskich więzieniach przypada 600 tysięcy osadzonych. Na zdj. więzienie o zaostrzonym rygorze Larcio da Costa Pellegrino w Rio de Janeiro
Na 300 tysięcy miejsc w brazylijskich więzieniach przypada 600 tysięcy osadzonych. Na zdj. więzienie o zaostrzonym rygorze Laércio da Costa Pellegrino w Rio de JaneiroFoto: PAP/EPA/Antonio Lacerda

6 stycznia w zamieszkach w więzieniu Monte Cristo w stanie Roraima w Brazylii zginęło 33 więźniów. W październiku 2016 r. w tym samym więzieniu zabito 25 osób, a w 1 stycznia podczas buntu w więzieniu w Manaus w prowincji Amazonas zginęło aż 60 ludzi.

– Żeby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się stało, trzeba wykonać kilka wycieczek w czasie, cofnąć się, by zrozumieć, dlaczego brazylijskie więzienie wyglądają tak jak dziś – powiedziała Janina Petelczyc. Na początku należy przenieść się do lat 90., czyli momentu zawarcia pewnego paktu przez dwa największe brazylijskie gangi.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: Janina Petelczyc (Fundacja Terra Brasilis)

Data emisji: 9.01.2017

Godzina emisji: 17.45

mc/bch

Czytaj także

Wenezuela. Państwo, które przestało działać?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 18:39
– Widzimy tam wyraźny kres możliwości tzw. rewolucji boliwariańskiej, czyli socjalizmu XXI wieku – mówił o dramatycznej sytuacji w Wenezueli Krzysztof Jacek Hinz, były polski ambasador w tym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fidel Castro. "Łatwo go rozgrzeszano z błędów"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 19:44
Skąd się bierze fascynacja zmarłym niedawno władcą Kuby? - Jest on postrzegany jako ktoś, kto wyzwolił naród z oków kolonializmu - mówił w Dwójce politolog Paweł Zerka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamach w Stambule osłabi Erdogana?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 18:48
- Do tej pory istniało skojarzenie, że kraj autorytarny kosztem ograniczenia wolności zapewnia obywatelom bezpieczeństwo. W coraz bardziej autokratycznej Turcji zasada ta nie działa - mówił w Dwójce politolog Adam Balcer.
rozwiń zwiń