Ofensywa w Mosulu początkiem końca ISIS?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 19:03
Od soboty 18 lutego trwa natarcie armii irackiej na zachodnią część Mosulu, zajętą przez tzw. Państwo Islamskie. Czy ta ofensywa może się powieść?
Audio
  • Ofensywa w Mosulu początkiem końca ISIS? (Puls świata/Dwójka)
20 lutego 2017 r. Iracki ostrzał pozycji ISIS podczas trzeciego dnia ofensywy w Mosulu
20 lutego 2017 r. Iracki ostrzał pozycji ISIS podczas trzeciego dnia ofensywy w MosuluFoto: PAP/EPA/STR

Drugie pod względem wielkości miasto w Iraku znajduje się w rękach islamskich radykałów od połowy 2014 r. Podczas trwającej dwa miesiące pierwszej ofensywy armii irackiej odbito wschodnie i południowe dzielnice miasta. Jeśli teraz udałoby się całkowicie wyzwolić Mosul, byłby to prawdopodobnie decydujący moment w wojnie z ISIS.

Mariusz Borkowski, były korespondent polskich mediów na Bliskim Wschodzie, opowiadał w Dwójce, dlaczego natarcie może być bardzo trudna zarówno militarnie, jak i psychologicznie. – Walki potrwają być może nawet do lata, będą bardzo krwawe i związane z wieloma ofiarami wśród ludności – mówił dziennikarz, zwracając uwagę, że ISIS ma w Iraku wielu zwolenników, co jest poważnym problemem tej ofensywy.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Dariusz Rosiak

Gość: Mariusz Borkowski (były korespondent polskich mediów na Bliskim Wschodzie)

Data emisji: 21.02.2017

Godzina emisji: 17.45

mc/mz

Czytaj także

Koniec rebelii w Aleppo. Co dalej z Syrią?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 19:00
Wczoraj wieczorem ogłoszono upadek zrewoltowanej części Aleppo i zawieszenie broni. Choć dziś pojawiły się doniesienia o nowych walkach, bunt w Aleppo jest już zamkniętą częścią historii wojny w Syrii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konferencja w Astanie. Rosja rozgrywa sprawę Syriii

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 19:03
- Rosja pokazuje, że działa na rzecz pokoju, ale też, że jest głównym graczem na Bliskim Wschodzie - mówił w Dwójce o znaczeniu konferencji w Astanie politolog Adam Balcer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka o Dżakartę. Czy Indonezji grozi ekstremizm?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 18:45
- Wybory te są kluczowe dla zdefiniowania tego, czy Indonezja zacznie się radykalizować - zauważył Rafał Tomański, komentując trwające w tym kraju wybory na burmistrza Dżakarty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NATO, UE i USA. Ciepłe słowa i twarde warunki

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 18:32
Po 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa oraz brukselskim spotkaniu wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a z Donaldem Tuskiem pytaliśmy w Dwójce o m.in. o przyszłe relacje Ameryki i Europy.
rozwiń zwiń