Czy Siergiej Skripal to kolejna ofiara rosyjskich służb?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 10:00
- To był człowiek, który trafił do Wielkiej Brytanii w wyniku wymiany szpiegowskiej z Rosją przeprowadzonej w 2010 roku. Dziwne, że po czymś takim starano się go zabić - mówił w Dwójce Grzegorz Gromadzki, analityk spraw międzynarodowych.
Audio
  • Grzegorz Gromadzki o zamachu na Siergieja Skripala (Puls świata/Dwójka)
Siergiej Skripal
Siergiej SkripalFoto: PAP/YURY SENATOROV

66-letni Siergiej Skripal, który w latach 2006-2010 odbywał w Rosji karę więzienia za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii, jest w stanie krytycznym po zatruciu nieznaną substancją. Wszystko wskazuje na to, że to kolejna zbrodnia na zlecenie Kremla. Choć służby rosyjskie temu zaprzeczają, to mają na koncie głośne zabójstwo Aleksandra Litwinienki, otrutego polonem w Londynie. - Historia różnych zamachów na byłych szpiegów sowieckiech jest bardzo długa - komentował w audycji "Puls świata" Grzegorz Gromadzki. - Sprawa Litwinienki była dla Brytyjczyków o tyle bolesna, że został on zabity kilka tygodni po tym, gdy otrzymał obywatelstwo brytyjskie.

Siergiej Skripal razem z córką walczy o życie. Wcześniej w wypadku samochodowym zginęła jego żona, a syn zmarł gwałtowną śmiercią w wyniku niewydolności nerek. Czy podobnie jak w przypadku Litwinienki brytyjski wymiar sprawiedliwości ustali, kto stoi za zamachem na Skripala? Jeśli okazałoby się, że były w to zaangażowane władze Kremla, to na Rosję mogą spłynąć nowe sankcje, łącznie z wycofaniem angielskiej drużyny piłkarskiej ze zbliżającego się mundialu. W audycji mówiliśmy też o złowrogo brzmiących gratulacjach, które Władimir Putin złożył w ostatnich dniach pracownikom rosyjskich służb wywiadowczych.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Grzegorz Gromadzki (analityk spraw międzynarodowych)

Data emisji: 6.03.2018

Godzina emisji: 17.45

bch/jp


Czytaj także

Kto jest największym wrogiem Federacji Rosyjskiej?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 08:00
Na taki temat Centrum Analityczne Jurija Lewady przeprowadziło sondaż wśród Rosjan. Miejsce pierwsze nie było zaskoczeniem. Aż 68 proc. respondentów wskazało Stany Zjednoczone jako główne zagrożenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka o wpływy na Bałkanach Zachodnich pomiędzy Rosją a UE

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 10:41
W ostatnich dniach z wizytą w Bałkanach Zachodnich pojawili się szef rosyjskiej dyplomacji Sergiej Ławrow oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
rozwiń zwiń