Prof. Paczkowski: 1 maja to nie było święto pracy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 20:00
- W 1889 roku Międzynarodówka Socjalistyczna obwołała 1 maja międzynarodowym dniem protestów dla upamiętnienia masakry robotników w Chicago w 1886 - wyjaśniał wybitny historyk.
Audio
  • Prof. Paczkowski o Święcie Pracy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Prof. Andrzej Paczkowski. Tajemnice PRL zna świetnie jako historyk i jako działacz opozycji antykomunistycznej
Prof. Andrzej Paczkowski. Tajemnice PRL zna świetnie jako historyk i jako działacz opozycji antykomunistycznejFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Święto pracy, obchodzone na początku września, funkcjonowało już wcześniej. I do dziś praktykuje się je w USA i Kanadzie, choć to już raczej "dzień świętego grilla" - żartował prof. Andrzej Paczkowski. Historyk był gościem Jerzego Kisielewskiego 1 maja nie przez przypadek. Opowiadał o historii tego święta, a w szczególności o niezwykłym państwowym rytuale, jakim pochody pierwszomajowe stały się w krajach bloku wschodniego.

Przy okazji okazało się, że w 1949 roku obchodom Święta Pracy zagroziło.... powstanie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jerzy Kisielewski

Gość: prof. Andrzej Paczkowski (historyk, działacz opozycji w PRL)

Data emisji: 1.05.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/bk

Czytaj także

Święto Pracy – esencja propagandy PRL

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 05:45
- Największą rangę święto miało w okresie stalinowskim. Wówczas do obchodów 1 maja szykowano się już w marcu. Wydział propagandy KC PZPR przygotowywał scenariusz, hasła i trasę pochodu. Przygotowywała się także Służba Bezpieczeństwa - mówił na antenie Polskiego Radia historyk, prof. Marcin Zaremba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sowieci i ekonomia sprzyjali rozwojowi nazistowskich Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 09:00
- Choć Hitler prowadził agresywną politykę, to duża część elit Europy Zachodniej nie rozumiała zmiany, która się w jego kraju dokonała. Oni nadal traktowali Niemcy jak normalne państwo - mówił w Dwójce prof. Andrzej Paczkowski, który razem z prof. Wojciechem Morawskim opowiadał o drodze do II wojny światowej.
rozwiń zwiń