Książka ukazała się po raz pierwszy w 1957 r. nakładem paryskiej Libelli. – Nowakowski opisuje los tzw. dipisów, osób przemieszczonych, których koniec wojny zastał na terenie okupowanych Niemiec w strefie brytyjskiej czy amerykańskiej, często wyzwolonych z obozów koncentracyjnych lub byłych robotników przymusowych – mówił w Dwójce prof. Wacław Lewandowski. – Była to wielotysięczna rzesza ludności i nikt nie wiedział, co z nią począć – dodał, zwracając zarazem uwagę, że ten temat prawie nie pojawia się w polskiej literaturze. Niewielu bowiem twórców doświadczyło obozów dla dipisów.
Zachwalając wartką narrację powieści, prof. Wacław Lewandowski zwrócił także uwagę na jej realistyczną rzetelność. "Obóz Wszystkich Świętych" znalazł się nawet w bibliografii jednej z poważnych niemieckich książek historycznych. Tadeusz Nowakowski nie ukrywał bowiem okrutnych faktów dotyczących powojennego zetknięcia się ludności niemieckiej z mieszkającymi "po sąsiedzku" dipisami.
***
Do słuchania 20 fragmentów powieści "Obóz Wszystkich Świętych" w interpretacji Jerzego Radziwiłowicza zapraszamy od wtorku (10.11) o godz. 19.00 w audycji "Książka do słuchania".
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Anna Lisiecka
Gość: prof. Wacław Lewandowski
Data emisji: 4.11.2015
Godzina emisji: 18.00
mc/pg