"Czarnooka blondynka". Erzac Chandlerowskiego kryminału

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 19:00
- Raymond Chandler był tylko jeden, a książka Benjamina Blacka jest jedynie erzakiem jego twórczości. Pozwala nam to przeżyć tęsknotę za pisarzem, od którego historii jesteśmy po prostu uzależnieni – mówił w Dwójce pisarz Marcin Baran.
Audio
  • Rozmowa wokół książki Benjamin Blacka "Czarnooka blondynka" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
okładka książki Czarnooka blondynka
okładka książki "Czarnooka blondynka"Foto: materiały prasowe

Baran wraz z innymi gośćmi - wydawcą Irkiem Grinem i poetą Marcinem Sendeckim - mówili o książce "Czarnooka blondynka", która nawiązuje do fenomenu twórczości kultowego autora powieści kryminalnych. Jak zauważyli jednak goście audycji, powieści Raymonda Chandlera nie są tak powszechnie na polskim rynku wydawniczym.

- W Polsce od lat brakuje wysokonakładowych wydań tego pisarza, a  przyczyną tego nie jest tylko kwestia praw autorskich. Zastanawia też fakt, że na rodzimym rynku książki nie ma nawet dzieł zebranych Chandlera. Wszyscy wiedzą, kim jest postać Philipa Marlowe’a, ale o jego twórcy wciąż mówi się nieco potajemnie – powiedział Irek Grin.

W nagraniu audycji posłuchamy o tym, jaki jest wpływ Raymonda Chandlera na kulturę pop.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Irek Grin (wydawca), Marcin Sendecki (poeta), Marcin Baran (pisarz) 

Data emisji: 1.12.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/bch

Czytaj także

Piotr Domalewski: chciałem zrobić uczciwy film

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 19:00
- Miałem poczucie, że to musi być osobista opowieść. Jest tu i wątek dużej rodziny, i prowincji, z której pochodzę. Szykując się do debiutu, chciałem pokazać świat, z którym się utożsamiam – powiedział reżyser filmu "Cicha noc" nagrodzonego Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka historyczna. "Wysoki poziom, słaba promocja"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 19:00
 - W Polsce jest bardzo dużo dobrych książek historycznych, które nie są zauważalne - podkreślał w Dwójce prof. Tomasz Szarota, członek jury Nagrody Klio.
rozwiń zwiń