Męczennik obok terrorysty. "To upadek kultury pojęciowej"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 19:00
- Jeżeli ktoś konstruuje wystawę i twierdzi, że terroryści to męczennicy, to mówi tym samym, że czarne jest białe - podkreślał prof. Jacek Hołówka, komentując kontrowersyjną ekspozycję "Muzeum męczenników", która na krótki czas pojawia się w różnych miastach europejskich.
Audio
  • Dyskusja wokół wystawy "Muzeum męczenników" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Joanna dArc
Joanna d'ArcFoto: Wikimedia/domena publiczna

Co łączy Sokratesa, Joannę D'Arc, Maksymiliana Marię Kolbego i terrorystów z 11 września, klubu Bataclan oraz moskiewskiego metra? Zdaniem artystów z duńskiego kolektywu The Other Eye of the Tiger oraz kuratorów z duńskiej platformy Sort/Hvid punktem wspólnym jest męczeństwo.

Wystawy "Muzeum męczenników" nie można fotografować ani filmować, a jej twórcy nie udzielają wywiadów. Wydają tylko komunikaty, w których wyjaśniają, że ich celem było postawienie pytania o miejsce męczenników we współczesnym świecie oraz analiza motywów popychających ludzi do oddania własnego życia dla jakiejś idei.

- Nie idźmy tropem tych wystawców, którzy rozszerzają pojęcie męczeństwa tak, ze obejmuje każdego, kto zabije się, mając na uwadze względy religijne, dla polityki, dla swojego własnego narodu czy własnej grupy - mówił prof. Hołówka. - Jeżeli ktoś robi równoważność i cztery terminy - terroryści, partyzanci, powstańcy i męczennicy - używa zamiennie, to jest to dezorientacja.

Zdaniem gościa Dwójki, fakt, że są ludzie, którzy nie potrafią i nie chcą odróżniać tych terminów, świadczy o tym, że "żyjemy w jakimś upadku kultury pojęciowej".

A jak z perspektywy chrześcijaństwa należy rozumieć pojęcie "męczeństwa"? Jakie jest znaczenie męczenników w czasach pokoju, gdy Kościół nie jest prześladowany? O tym m.in. mówił drugi uczestnik dyskusji ks. prof. Andrzej Draguła.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: prof. Jackiem Hołówka (etyk) oraz ks. prof. Andrzej Draguła (teolog kultury)  

Data emisji: 5.01.2018

Godzina emisji: 18.00

jp/mz

Czytaj także

Kino roku 2017: fala świetnych polskich debiutów i wielkie rozczarowania

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 19:00
"Cicha noc" Piotra Domalewskiego, "Atak paniki" Pawła Maślony i "Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc to objawienia polskiego filmu minionego roku. Był to też rok rozczarowań, których dostarczyli starzy mistrzowie kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr w 2017. "Performans polityczny zamiast dobrej sztuki"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 19:00
- Teatr przechylił się w stronę politycznego performansu, który ma charakter protestu wobec zjawisk społecznych i politycznych w Polsce. Te spektakle, choć budzą żywe emocje i są szeroko dyskutowane, zaniedbują stronę artystyczną - mówił w Dwójce Jacek Kopciński.
rozwiń zwiń