"Huxley był prorokiem globalnego kapitalizmu"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 18:15
- Niezwykle prawdziwa okazała się intuicja Huxley’a, że właściwe zniewolenie nastąpi wtedy, gdy zaczniemy zaspokajać ludzkie potrzeby, a nie wtedy, kiedy je zdusimy - mówił w Dwójce dr Jan Tokarski.
Audio
  • Wizji Huxleya stan dzisiejszy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

herling 663.jpg
Gustaw Herling-Grudziński: wierzę w posłannictwo pisarza

W "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o tym, na ile przerażająca wizja przyszłości autorstwa Aldousa Huxleya, do której on sam odniósł się w eseju "Nowy wspaniały świat 30 lat później" może być nadal aktualna.

- Orwell i Huxley. Trudno sobie wyobrazić dwie równie odległe od siebie wizje. Pierwszy jest kapitalnym analitykiem państwa totalitarnego, a drugi prorokiem czasów globalnego kapitalizmu, który będzie starał się urządzać ludziom życie jako nieustające pasmo rozrywek - stwierdził dr Jan Tokarski.

Huxley napisał antyutopię, w której przedstawił karykaturalną wizję odległej przyszłości. Po upływie trzech dziesięcioleci zorientował się jednak, że wiele z jego prognoz już stała się faktem, a swoje spostrzeżenia zawarł w znakomitym eseju, który właśnie został wydany w języku polskim.

W jakiej mierze nasza współczesność przypomina porządki Republiki Świata? W jaki sposób, według Huxley’a, człowiek współczesny może zachować ducha wolności, by nie ulec zniewoleniu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Lech Jęczmyk (tłumacz, znawca literatury science-fiction) i dr Jan Tokarski (historyk idei)

Data emisji: 18.07.2018

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

"Rygor trasy koncertowej okiełznał wyobraźnię Nicka Cave’a"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 20:11
- W "Torbie na pawia" mieści się wszystko, co wpada w oko i w ucho człowieka, który znajduje się w ciągłej podróży. Surowa dyscyplina wymuszona przez tournée muzyka miesza się tu z monotonią i nostalgią - mówił w Dwójce prof. Tadeusz Sławek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Bonda: opowieść to potwór, którego muszę pokonać

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 18:00
- Zapis jest procesem wyczerpującym i dla mnie nieprzyjemnym. Trzeba zmagać się z swoimi słabościami - opowiadała w Dwójce o swoim pisaniu Katarzyna Bonda uważana za jedną z najlepszych polskich autorek kryminałów.
rozwiń zwiń