Publikował na łamach pisma "Notatnik niespiesznego przechodnia". Jest autorem tomów esejów i szkiców z podróży "Pan Jowialski i jego spadkobiercy", "Chimera jako zwierzę pociągowe", "Eseje dla Kassandry", "Ziemia berneńska", "Zapiski dla zjawy", "Od Berdyczowa do Rzymu". Jerzy Stempowski urodził się w 1894 roku, pochodził z zamożnej ziemiańskiej rodziny osiadłej na Podolu. Uczęszczał do szkół w Warszawie i Odessie, studiował w Krakowie, Monachium, Genewie, Zurychu i Bernie. Był człowiekiem o niezwykłej erudycji i rozległych zainteresowaniach, często podróżował, znał wiele kultur i języków. przetłumaczył m. in. powieść Borysa Pasternaka "Doktor Żywago". Od 1940 roku zamieszkał w Szwajcarii. Do Polski nigdy nie powrócił. Zmarł na emigracji w 1969 roku. Jak napisał o nim Wojciech Karpiński, "Jerzego Stempowskiego już przed wojną otaczała legenda. Po wojnie jeszcze się umocniła. Pozostawał jednak w cieniu, publikował niewiele. Sam wspominał o niechęci do "czernienia papieru", jak określał pracę pisarską.
A jednocześnie uznawany był za najznakomitszego polskiego eseistę XX wieku. Kim był ów, jak sam się nazywał "niespieszny przechodzień", "samotny wędrowiec"? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi, przybliżając teksty Stempowskiego poświęcone podróżom.
***
Tytuł audycji: Pisarze w podróży
Prowadzą: Dorota Gacek i Małgorzata Szymankiewicz
Goście: Magdalena Grochowska (reporterka, autorka biografii Jerzego Giedroycia oraz obszernego reportażu poświęconego Jerzemu Stempowskiemu), Magdalena Chabiera (historyk literatury z UKSW w Warszawie, edytorka tomu "Po powodzi. Eseje i dzienniki podróży" Jerzego Stempowskiego), Marek Zagańczyk (eseista, redaktor serii "Podróże" Zeszytów Literackich), Jacek Hajduk (filolog klasyczny, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor książki "Fantazje mimowolnego podróżnika" poświęconej Jerzemu Stempowskiemu)
Data emisji: 20.08.2017
Godzina emisji: 13.00
bch/mc