26 lutego rozpoczął działalność nowo powołany Instytut Literatury. Jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, "jest to odpowiedź na liczne głosy twórców wskazujące potrzebę instytucjonalizacji wsparcia środowiska współczesnych polskich literatów".
- Literatura, jak cała wysoka kultura, nie jest w stanie wygenerować takiego dochodu, który pokryłby koszty. Nie wszystka literatura jest w stanie zarobić na siebie i przetrwać w rzeczywistości rynkowej. Potrzebne jest jej wsparcie. Instytut Literatury jest najmniejszą narodową instytucją kultury, której podstawowym celem jest skupienie się na twórcy, na literacie. Nie skupiamy się na promocji samej literatury, lecz na umożliwianiu powstawania dzieła literackiego - przekonywał Józef Maria Ruszar.
Od lat mamy jednak drugi instytut, Instytut Książki, który, najogólniej mówiąc, zajmuje się szeroko pojętą popularyzacją książki, czytelnictwa, wspiera działania translatorskie, przeprowadza konkursy dotacyjne dla czasopism. - Głównym celem Instytutu Książki jest promocja polskiej literatury w kraju i za granicą oraz promocja czytelnictwa i edytorstwa. To jest istota obecnego działania Instytutu, który zmienia filozofię swojej aktywności z reaktywnej na kreatywną w płaszczyźnie kultury, jej produktów - uzupełniał Dariusz Jaworski, dyrektor IK.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawialiśmy o potrzebie istnienia obu instytucji, o tym, czy ze sobą konkurują czy też mają się nawzajem uzupełniać, wspierać, a być może czasami organizować także wspólne akcje.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Wacław Holewiński
Goście: Józef Maria Ruszar (p.o. dyrektora Instytutu Literatury) oraz Dariusz Jaworski (dyrektor Instytutu Książki)
Data emisji: 12.06.2019
Godzina emisji: 17.30
mko/pg