30:51 O wszystkim z kulturą Dwójka 17 listopad 2021 17_28_34.mp3 Czesław Bielecki o esejach publikowanych w paryskiej "Kulturze" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Herling-Grudziński: Giedroyc żył "Kulturą"
"Tak i nie. W kręgu paryskiej Kultury" to zbiór szesnastu esejów Czesława Bieleckiego, drukowanych na łamach słynnego emigracyjnego miesięcznika w latach 1979-1992 z dodatkiem dokumentów – przede wszystkim listów z więzienia do synów.
Już jako nastolatek z wypiekami na twarzy czytał wydawnictwa "Kultury", a jako trzydziestolatek po raz pierwszy nawiązał kontakt z emigracyjną redakcją. - Zetknąłem się z ludźmi wybitnymi w moim życiu: Stefan Kisielewski, Jan Nowak-Jeziorański, papież Jan Paweł II, Zbigniew Herbert, Jan Józef Lipski - wymieniał Czesław Bielecki. – Uważam, że styl politycznego myślenia i sposób podejścia do spraw państwowych wyróżniał Giedroycia. Była to mieszanka myślenia bardzo u nas rzadka: myślenia, dumy, godności z niesłychaną skromnością i poczuciem służby.
Czytaj także:
Bielecki przez lata próbował określać sfery i możliwości działania opozycji antykomunistycznej, wydzierania rządzącym obszarów wolności indywidualnej i zbiorowej, kontestował propozycję jednego programu dla podziemia.
Próbował szkicować "projekt państwa", mówić – czasami gorzko i z wyrzutem – także o własnym obozie, o nieumiejętności tworzenia "polskiej polityki", szukał wreszcie tego, co powinno Polaków łączyć ponad podziałami. – Była w tamtym czasie dyskusja, która pozostaje aktualna – człowiek i system – zaznaczył nasz gość. – Jedni mówili: jesteśmy tacy, bo system jest taki. Drudzy mówili z pozycji skrajnego moralizowania w polityce: to człowiek buduje system.
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Wacław Holewiński
Gość: Czesław Bielecki (architekt, publicysta i opozycjonista w czasach PRL)
Data emisji: 17.11.2021
Godzina emisji: 17.30