Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Chiny jako mocarstwo

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 18:00
- To są igrzyska rozgrywane w specyficznym kraju, w czasie pandemii, bez kibiców. W 2008 roku Chiny zorganizowały olimpiadę, aby pokazać, że są wschodzącym mocarstwem, a teraz po kilkunastu latach chcą coś z tej świetności zaprezentować światu - mówił na antenie Dwójki prof. Bogdan Góralczyk z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie rozpoczną się 4 lutego
Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie rozpoczną się 4 lutegoFoto: Shutterstock/testing
  • Zimowe igrzyska olimpijskie Pekin 2022 tuż przed startem.
  • O tym wydarzeniu z perspektywy Chin rozmawialiśmy w audycji "O wszystkim z kulturą" z politologiem, sinologiem, dyplomatą i publicystą prof. Bogdanem Góralczykiem.

Chińscy sportowcy zimą nie brylują, ale Pekin robi wszystko, by pokonać Zachód na rozpoczynających się właśnie igrzyskach. Tyle że najważniejszym celem nie są złote medale narciarzy czy bobsleistów, lecz uczynienie kolejnego kroku do centrum światowej sceny politycznej. 

Propaganda jest najważniejsza

Według gościa Dwójki dla przywódcy państwa chińskiego priorytetem jest propagandowy sukces igrzysk. - W październiku tego roku odbędzie się XX zjazd Komunistycznej Partii Chin, który ma mu zagwarantować dożywotnie rządy. To jest dla niego bardzo ważne, w czasie pandemii zaostrzyła się rywalizacja Chin i USA. Przekaz będzie kierowany do 1,4 miliarda Chińczyków, ma być dowodem, że wbrew przeciwnościom losu mocarstwo sobie dobrze radzi. Uważam, że wchodzimy w nową zimną wojnę w sensie zderzenia wartości - podkreślił prof. Bogdan Góralczyk.

Dodał, że gościem numer jeden na igrzyskach jest Władimir Putin. - Oni mają o czym ze sobą rozmawiać, tam jest Tajwan, tu jest Ukraina, a w obu przypadkach głównym przeciwnikiem są Stany Zjednoczone - podkreślił.


Posłuchaj
28:10 2022_02_03 17_30_27_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie. Chiny jako mocarstwo (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Igrzyska w Polskim Radiu

Od 4 lutego walkę o medale podejmuje pięćdziesięciu siedmiu sportowców reprezentujących Polskę. Wśród nich znaleźli się m.in. reprezentanci Polski w skokach narciarskich: Kinga Rajda, Nicole Konderla, Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek i Stefan Hula. Skoczkowie zmagania rozpoczną w niedzielę 6 lutego. 

Pozostali reprezentanci powalczą o medale w biathlonie, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim, short-tracku, biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim, snowboardzie i saneczkarstwie. Igrzyska potrwają siedemnaście dni, zakończą się 20 lutego.

Polskie Radio w tym wyjątkowym czasie towarzyszy naszym sportowcom. Igrzyska można śledzić na antenie, a także dzięki specjalnemu, multimedialnemu serwisowi internetowemu pekin2022.polskieradio24.pl, który wystartował 4 lutego.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: prof. Bogdan Góralczyk (Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 3.02.2022

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

"Szybciej, wyżej, mocniej" - kto wymyślił motto olimpijskie?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 05:50
Hasło "Citius, Altius, Fortius" towarzyszy nowożytnym igrzyskom od początku ich historii. Często błędnie przypisuje się jego autorstwo baronowi Coubertinowi. Tak naprawdę wymyślił je francuski dominikanin i zarazem jeden z wielkich propagatorów kultury fizycznej Henri Didon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślubowanie polskich sportowców przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 12:30
Do stolicy Chin wyleciało 110 sportowców i członków kadry towarzyszącej polskiej ekipie olimpijskiej. We wtorek  w Warszawie odbyło się uroczyste ślubowanie kadry.
rozwiń zwiń