- Opera Wrocławska w marcu zaprezentuje pierwszą tegoroczną premierę. Będzie to spektakl "Manekiny" wystawiany na tej scenie ponad 40 lat temu.
- Ta opera kameralna stworzona została przez Zbigniewa Rudzińskiego na zamówienie wrocławskiej sceny. Powstała na podstawie opowiadań Brunona Schulza.
- W Dwójce na premierę zaprosiła reżyserka i scenografka widowiska - Kamila Siwińska.
Po 43 latach na deski Opery Wrocławskiej powraca spektakl "Manekiny". Autorem muzyki oraz libretta jest Zbigniew Rudziński, za pierwowzór literacki posłużyły mu opowiadania ze zbioru "Sklepy cynamonowe": "Manekiny", "Traktat o manekinach albo Wtóra Księga Rodzaju", "Traktat o manekinach. Ciąg dalszy" oraz "Traktat o manekinach. Dokończenie".
"Manekiny" - operowy przebój sprzed lat
Jacek Marczyński, krytyk muzyczny i dziennikarz, pisał o tej operze, że to jeden z największych współczesnych przebojów teatralnych.
- Mierzymy się z tą legendą i sukcesem spektaklu sprzed 43 lat. Oczywiście staramy się sprostać tej sytuacji, ale tak poważnie mówiąc, jest to dzieło wspaniałe. Myślę, że jego siła polega też na tym, że ono powstawało właściwie w trakcie prób. Muzyka była pisana w zasadzie z dnia na dzień, kolejne sceny były dosyłane na kolejne próby. To było dzieło powstające w ścisłej współpracy między twórcami sceny i kompozytorem - mówiła Kamila Siwińska.
Czytaj także:
Współczesne tematy: pandemia i wojna
Reżyserka widowiska podkreśliła, że twórcy poszukują własnych środków wyrazu i starają się ponad 40-letnie dzieło odczytać na nowo.
- Piszemy swoje własne didaskalia. Staramy się używać innych środków scenicznych, bardziej współczesnych czy bliższych mi jako twórcy i opowiadać świat tych postaci w nieco inny sposób, bardziej skupiać się na tym, co nas interesuje. Będziemy się bardziej pochylać nad pytaniem o to, jakie jest miejsce sztuki dzisiaj, w dobie pandemii i wojny czy terroru, bo też od pandemii takie myśli mnie nie opuszczają - wyjaśniła Kamila Śliwińska.
08:08 Dwojka_Wybieram_Dwojke_2024_02_20-17-08-04.mp3 "Manekiny" wg Schulza wracają do Opery Wrocławskiej. Kamila Siwińska: to dzieło wspaniałe (Wybieram Dwójkę)
Holograficzna scenografia
Artystka odpowiada nie tylko za reżyserię, ale i za scenografię opery, w której wykorzystane zostały nowe technologie.
- Kreujemy ten wizualny świat - spojony z tym muzycznym i literackim - za pomocą projekcji holograficznych, na których powielone są postaci i nadawane jest im kolejne życie - wyjaśniała.
Za kierownictwo muzyczne "Manekinów" odpowiada Trajan Muryń.
Jakub i Stwórca
Fabułę opery - opartą na tekstach Brunona Schulza - twórcy opisują tak:
W dziele główną postacią jest kupiec bławatny, a zarazem twórca – Jakub, któremu towarzyszą Polda i Paulina – żywe manekiny, istoty niepełne. Ich śpiew jest w rzeczywistości mechaniczną mową nakręconych kukieł. Pojawia się też Adela, której odpowiednikiem jest służąca z opowiadań Schulza, postać niema. Na scenie obecny jest również szereg postaci surrealistycznych, zjaw, takich jak Magda Wang, (kobieta z pejczem z masochistycznych rysunków Schulza), czy nieszczęśliwa Królowa Draga, Edzio Kaleka i Anarchista Luccheni. Jakub jest zmuszony zaakceptować, że twórca nie jest Stwórcą. Dając wykłady o życiu i materii, niejako heretycki demiurg, wyraża wiarę, że nieożywiona materia jest tylko powierzchnią, za którą chowają się nieznane formy życia. Wyraża chęć powtórzenia aktu samego Stwórcy powołując do życia istoty niepełne. "Mniej treści, więcej formy!" - krzyczy.
Premiera widowiska "Manekiny" będzie miała miejsce 1 marca w Operze Wrocławskiej. Przedpremierowo będzie można je zobaczyć 25 lutego w Warszawie na POLIN Music Festival.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Kamila Śliwińska (reżyserka, scenografa, fotografka)
Data emisji: 20.02.2024
Godzina emisji: 17.10
mgc