Carrie Mae Weems - pierwsza Afroamerykanka, która odebrała National Medal of Arts

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2024 09:55
Carrie Mae Weems to amerykańska artystka, która 21 października jako pierwsza Afroamerykanka odebrała National Medal of Arts w dziedzinie sztuk wizualnych. Najwyższe wyróżnienie państwowe w dziedzinie sztuki w Stanach Zjednoczonych, przyznawane jest przez prezydenta. Dekadę temu, również jako pierwsza czarna artystka, doczekała się solowej retrospektywy twórczości w muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.
Carrie Mae Weems to pierwsza afroamerykańska artystka, która odebrała National Medal of Arts. Najwyższe wyróżnienie państwowe w dziedzinie sztuki w Stanach Zjednoczonych, przyznawane jest przez prezydenta.
Carrie Mae Weems to pierwsza afroamerykańska artystka, która odebrała National Medal of Arts. Najwyższe wyróżnienie państwowe w dziedzinie sztuki w Stanach Zjednoczonych, przyznawane jest przez prezydenta.Foto: Enric Fontcuberta/PAP/EPA

71-letnia Weems sławę zdobyła cyklem czarno-białych zdjęć "Kitchen table series" z 1990 roku, w którym sportretowała życie codzienne kobiety, ukazanej w wielu społecznych rolach przy kuchennym stole. Nawiązania do tego ikonicznego cyklu znalazły się w teledyskach gwiazd rapu jak i w spocie w niedawnej kampanii prezydenckiej Kamali Harris. Weems tworzy intymne, a zarazem zaangażowane społecznie prace, posługując się przede wszystkim medium fotografii. Cykl zdjęć "Museum" z 2006 roku, odnoszący się do tematu wykluczenia czarnych artystów z przestrzeni kultury, można oglądać aktualnie na wystawie "Trudna miłość. Muzeum między placem a pałacem" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Gościem audycji będzie Klaudia Ofwona Draber, polsko-kenijska kuratorka działająca w Nowym Jorku, założycielka organizacji KODA organizującej rezydencje artystyczne dla zaangażowanych społecznie artystów. Podobnie jak u Weems, w działaniach Draber istotny jest temat policyjnej przemocy wobec czarnej społeczności. Porozmawiamy o ważnym momencie na amerykańskiej scenie artystycznej, zapoczątkowanym ruchem Black Lives Matter, kiedy instytucje kultury rozpoznały konieczność włączenia czarnych artystów do kanonu sztuki oraz wprowadzenia większej różnorodności w środowisku kultury, czego symbolem jest wyróżnienie dla Weems.

***

Do wysłuchania audycji O wszystkim z kulturą w środę (13.11) w godz. 19.10-20.00 zaprasza Zofia Płoska-Czartoryska.

zch/pg

Zobacz więcej na temat: SZTUKA Zofia Płoska
Czytaj także

Naczelny fotograf Nowego Jorku. W obiektywie Czesława Czaplińskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 20:45
Fotografuje Nowy Jork od ponad czterdziestu lat. Uwiecznia architekturę, dokumentuje święta i tradycje. Przed jego obiektywem stanęli światowej sławy ludzie świata kultury, nauki czy biznesu. Czesław Czapliński - aby pokazać złożoność i wyjątkowość miasta, które zapiera ludziom dech - wybrał sto zdjęć... spośród miliona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karolina Ćwiek-Rogalska: opowiadam w tej książce cudze historie, tropiąc swoją własną

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 21:24
- To książka, którą zawsze chciałam napisać. Książka, która dotyczy tematu nurtującego mnie od wielu, wielu lat, naukowo i prywatnie, bo jest o miejscu, z którego pochodzę. Książka, która pozwala mi opowiadać cudze historie, tropiąc swoją własną - mówiła w Dwójce dr Karolina Ćwiek-Rogalska, autorka książki "Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty".
rozwiń zwiń