Willa Waleria w Milanówku powstała w 1910 roku i jest dziełem Rufina Morozowicza, który zbudował ją dla swojej żony – Walerii z Kotowiczów. W 1931 roku posiadłość stała się własnością ich córki Marii Morozowicz-Szczepkowskiej, a 5 lat później na parterze urządzono pracownię jej męża rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego.
>>> Rozmowa o Willi Waleria dostępna jest tutaj
Najważniejsze realizacje stworzył on w okresie 20-lecia międzywojennego. Zgeometryzowane i przetworzone w duchu epoki postaci i motywy, zaczerpnięte z szerokiego wachlarza form ludowych, z których tak często korzystali współcześni Szczepkowskiemu artyści, stały się znakiem rozpoznawczym jego twórczości.
Willa Waleria - odrodzenie domu sztuki
Hasło towarzyszące otwarciu wystawy stałej w Willi Waleria w Milanówku - "Vivat Szczepkowski! 100-lecie paryskiego sukcesu" - nawiązuje do Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 roku, ważnego punktu w biografii rzeźbiarza.
Czytaj także:
- Dostaliśmy szansę wymyślenia tego miejsca na nowo. To nowe nawiązuje jednocześnie bardzo mocno do kontekstu historycznego. Oczywiście, mieszkał tu i tworzył Jan Szczepkowski, ale dom został zbudowany przez Rufina Morozowicza, aktora, śpiewaka operowego i reżysera. Imienniczka domu, jego żona Waleria była aktorką i podobno pięknie śpiewała. Z kolei ich córka Maria była dramatopisarką i aktorką. Był to więc dom sztuki i chcemy, żeby dziś znów taki był - tłumaczyła Magdalena Małecka-Wippich, specjalistka ds. programu kulturalnego Willi Waleria.
Otwarcie wystawy stałej poświęconej życiu i twórczości Jana Szczepkowskiego odbędzie się w Milanówku w dniach 25-27 kwietnia br.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie: Katarzyna Sanocka
Goście: Magdalena Małecka-Wippich (specjalistka ds. programu kulturalnego Willi Waleria w Milanówku i reżyserka teatralna), Beata Danowska (graficzka, odpowiedzialna za identyfikację wizualną wystawy i Willi Waleria), Jan Krześniak (kustosz Willi Waleria)
Data emisji: 24.04.2025
Godz. emisji: 19.10
am/pg/kor