"Murzyn warszawski", czyli mieszczańskie marzenia wg Słonimskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 20:51
W gdańskim Teatrze Wybrzeże zostanie pokazany, pierwszy raz po wojnie, "Murzyn warszawski" Antoniego Słonimskiego. Co dziś mówi nam ta historia człowieka, który za wszelką cenę chciał być "prawdziwie polski"?
Audio
  • O twórczości - nie tylko teatralnej - Antoniego Słonimskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Premiera Murzyna warszawskiego w reż. Adama Orzechowskiego na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże już w piątek 17 lipca 2015. Na zdj.  - scena z prób sztuki
Premiera "Murzyna warszawskiego" w reż. Adama Orzechowskiego na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże już w piątek 17 lipca 2015. Na zdj. - scena z prób sztukiFoto: Dominik Werner/Bez kiczu/mat. prasowe

Główny bohater "Murzyna warszawskiego" - inteligent żydowskiego pochodzenia - marzy o asymilacji. Jednak to pragnienie włączenia się w kulturowy i społeczny polski krwioobieg przybiera, jak to u Słonimskiego, formy karykaturalne.

Jak podkreślali goście Dwójkowej audycji, mamy tu historię człowieka, który pretenduje, przekraczając granice śmieszności, do jakiejś zmiany, do bycia kimś innym. Sztuka ta to znakomicie, i odważnie, ujęty zapis kondycji mieszczańskiej lat 20. XX wieku.

Czy diagnoza wówczas postawiona - o snobizmie, ale i o przechodzeniu z jednej kultury do innej - aktualna jest do dziś? Jak "Murzyn warszawski" wiąże się z biografią jego twórcy? (Za jeden ze swoich wierszy, poruszający problem "patriotyzmu zamkniętego", poeta został spoliczkowany).

W audycji wysłuchaliśmy również, z nagrań archiwalnych, wspomnień samego Antoniego Słonimskiego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Tomasz Mościcki

Goście: dr Krzysztof Mrowcewicz (literaturoznawca), Cezary Niedziółka (kierownik literacki Teatru Wybrzeże), Adam Orzechowski (reżyser) oraz Janusz Majcherek (krytyk teatralny)

Data emisji: 14.07.2015

Godzina emisji: 18.00

jp/mc

Czytaj także

Kawa po warszawsku - opowieści Kordiana Tarasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 22:30
- W PRL- u zakorzenił się zły zwyczaj, że kawę pije się w dużych szklankach. Niektórzy do dziś krzywią się na filiżanki - rozpoczął jedną ze swoich historii Kordian Tarasiewicz, varsavianista, autor m.in. książki "Cały wiek w Warszawie", który skończył niedawno 103 lata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skamander - radość wolności, manifestacja młodości

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 05:50
- Skamandryci wymietli swoich poprzedników, wymietli starą poezję Młodej Polski, która się już wyczerpała - mówił o grupie poetyckiej, której powstanie zbiegło się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości dr Marek Gumkowski.
rozwiń zwiń