Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie będzie dłużej finansować czasopism i książek naukowych. Jednocześnie MNiSW podkreśliło, że nakłady na naukę od 2016 roku zwiększą się, ale zamiast na wydawnictwa papierowe, akcent ma być przesunięty na dostępne za darmo publikacje internetowe. Tymczasem system kariery naukowej w Polsce oparty jest w ogromnej mierze na artykułach w czasopismach oraz na wydawaniu książek.
Monika Helak z Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej w audycji "O wszystkim z kulturą" zwracała uwagę, że decyzja ministerstwa zapadła bez gruntownej oceny ukazujących się tytułów. Z kolei prof. Stanisław Rosiek z wydawnictwa słowo/obraz terytoria podkreślał, że dzięki dotychczasowemu systemowi finansowania udało się nadrobić półwieczne zaległości w dziedzinie literatury naukowej.
Czy zmiany MNiSW spowodują, że tylko duże ośrodki i lukratywne dziedziny poradzą sobie w nowej rzeczywistości? Jak zmiany wpłyną na wydawnictwa? Czy nowe sposoby finansowania rzeczywiście otworzą elitarną naukę na zwykłego człowieka, czy może to kolejny krok ku prywatyzacji szkolnictwa wyższego?
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Paweł Siwek
Goście: Monika Helak (Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej), prof. Stanisław Rosiek (wydawnictwo słowo/obraz terytoria), prof. Łukasz Niesiołowski (ruch społeczny Obywatele Nauki), Bogna Obidzińska (pismo Sztuka i filozofia), prof. Marek Ratajczak (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego)
Data emisji: 9.11.2015
Godzina emisji: 18.00
bch/asz