"Ikona". Rewolucja w szpitalu psychiatrycznym

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 20:00
– Podczas pracy nad dokumentem zobaczyłem, jak wiele film może zmienić, jak może wpłynąć na życie bohaterów – mówił Wojciech Kasperski, reżyser "Ikony", która zdobyła główną nagrodę na Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Audio
  • "Ikona". Rewolucja w szpitalu psychiatrycznym (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Ikona Wojciecha Kasperskiego
Kadr z filmu "Ikona" Wojciecha KasperskiegoFoto: materiały prasowe

Film opowiada o mieszkańcach olbrzymiego szpitala psychiatrycznego położonego 180 kilometrów na północ od Irkucka. – Wielki ceglany budynek, który kiedyś był carskim więzieniem, zamieniony został w przytulisko, gdzie żyją ludzie chorzy psychicznie razem z przestępcami, staruszkami z Alzheimerem oraz osobami, dla których nie ma już miejsca w domu dziecka. Wszyscy są w jednym kotle, wszyscy chodzą na podobnych lekach – opisywał reżyser warunki panujące w placówce.

Wojciech Kasperski, opowiadając w Dwójce o kulisach powstania tej realizacji, mówił m.in. o tym, dlaczego uważa "Ikonę" za swój najważniejszy jak dotąd film oraz zdradził, w jaki sposób dokument wpłynął nie tylko na jego życie zawodowe i prywatne, lecz także na stan ludzi zamkniętych w ośrodku.

Wojciech Kasperski. Fot. Grzegorz Śledź/PR2 Wojciech Kasperski. Fot. Grzegorz Śledź/PR2

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Anna Fuksiewicz

Goście: Wojciech Kasperski (reżyser filmów dokumentalnych)

Data emisji: 16.06.2016

Godzina emisji: 18.00


mc/mg

Czytaj także

Czego Marcel Łoziński już nigdy nie nakręci?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 20:01
– Bohaterowie moich filmów, nawet jeśli są negatywnie pokazani, są na ogół zadowoleni, bo widzą siebie na ekranie – mówił wybitny reżyser filmów dokumentalnych.
rozwiń zwiń