Warsztat Formy Filmowej. Niepokorni filmowcy z Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 19:30
- Już jako absolwenci w '73 roku zorganizowaliśmy bardzo ciekawą inicjatywę w Muzeum Sztuki w Łodzi. Mieliśmy profesjonalny wóz transmisyjny ze szkoły filmowej, który w tym samym czasie obsługiwał trzy transmisje z ulicy, warsztatu stolarskiego i rodzinnego domu – opowiadał w Dwójce Józef Robakowski, jeden z założycieli awangardowej grupy artystycznej działającej przy Szkole Filmowej w Łodzi.
Audio
  • Józef Robakowski oraz dr Marika Kuźmicz w rozmowie o Warsztacie Sztuki Filmowej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Członkowie Warsztatu Formy Filmowej. Grafika z 1973 r.
Członkowie Warsztatu Formy Filmowej. Grafika z 1973 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

- Nagranie trwało 12 godzin i było transmitowane do muzeum przy pomocy wielkich długich kabli. Celem naszego wydarzenia było ukazanie idei komunikacji. Dzięki temu uciekliśmy od tego, co pokazywała profesjonalna telewizja, która zajmowała się głównie aspektami politycznymi. Nas natomiast interesowali ludzie i ich mentalność – dodał gość Dwójki.

Z jakich innych przedsięwzięć artystycznych znany był Warsztat Formy Filmowej w latach 70. i 80.? Dlaczego artyści mając do dyspozycji profesjonalny sprzęt filmowy, woleli używać kamer wideo? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Józef Robakowski (fotograf, artysta multimedialny), dr Marika Kuźmicz (badaczka sztuki filmowej)

Data emisji: 25.01.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/ab

Czytaj także

"Łodzią Po Wiśle", czyli produkcje łódzkiej filmówki w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 11:00
Po raz 14. Szkoła Filmowa w Łodzi zawiezie swoje filmy do stolicy - wśród nich są fabuły, dokumenty, etiudy operatorskie i animacje.
rozwiń zwiń