"Żebrowski. Hipnotyzer". Sceny z życia legendy kina
Ludzie, którzy go mniej znali - wspominał Wojciech Marczewski - mieli na początku poczucie lęku, "jakby wiedział o nich więcej". - Ale miał taki dar, że inni się przed nim otwierali, byli skłonni do tego, by mówić rzeczy niemal intymne.
Co znaczące, sam Edward Żebrowski nigdy - jak podkreślał z kolei Krzysztof Zanussi - nie przyjmował takiej postawy. - Zasłaniał się Lemem, kostiumem, historią. Był człowiekiem tajemniczym, którego głębsze dno jest dalej dla mnie zagadką – mówił reżyser. Z drugiej jednak strony Żebrowski dał się namówić Zanussiemu do zagrania w dwóch jego filmach, w których "nie chciał udawać". - Tak długo godził się występować przed kamerą, jak długo mógł zostać sobą…
Wojciech Marczewski: tylko kretyn nie ma wątpliwości!
Okazją do rozmowy o życiu i dorobku zmarłego cztery lata temu reżysera, scenarzysty i pedagoga była premiera książki Jakuba Sochy "Żebrowski. Hipnotyzer". W audycji była mowa także o przyjaźni Żebrowskiego z Hłaską, o prowokacji z 1968 roku zakończonej dla Żebrowskiego więzieniem ("to był dla niego wielki cios, to w więzieniu zaczęło się jego kalectwo") czy o jego trzech pełnometrażowych filmach ("Ocaleniu" , "Szpitalu przemienienia", "W białym dzień").
O pracy pedagogicznej Żebrowskiego opowiadała Agnieszka Smoczyńska ("Córy dancingu"), która swój trzydziestominutowy debiutancki film "Aria diva" zrealizowała pod jego artystyczną opieką.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Anna Fuksiewicz
Goście: Wojciech Marczewski (reżyser, scenarzysta), Krzysztof Zanussi (reżyser, scenarzysta), Agnieszka Smoczyńska (reżyserka)
Data emisji: 31.01.2018
Godzina emisji: 18.00
jp/bch