17 września 1939. Niewypowiedziana wojna

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 18:09
Agresja sowiecka nie tylko przyspieszyła upadek walczącej z Niemcami Polski, stała się także początkiem gehenny naszych rodaków zamieszkałych na terenach zajętych przez drugiego okupanta.
Audio
  • 17 września 1939. Niewypowiedziana wojna (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Pancerne zagony wojsk ZSRR wkraczają na terytorium Polski, łamiąc pakt o nieagresji - 17 września 1939 r.
Pancerne zagony wojsk ZSRR wkraczają na terytorium Polski, łamiąc pakt o nieagresji - 17 września 1939 r.Foto: PAP/CAF

W audycji rozmawialiśmy o tym, dlaczego Polska nie wypowiedziała wojny Sowietom (więc także o pakt Ribbentrop-Mołotow). Zastanawialiśmy się, czy Polska miała szansę prowadzić dłużej wojnę z Niemcami, gdyby ataku sowieckiego nie było. Mówiliśmy o dysproporcji sił, o stoczonych bitwach, o stratach po obu stronach, o żołnierzach wziętych do niewoli. O masowych wywózkach, które były wynikiem zajęcia ponad połowy terytorium Polski przez Sowiety.

Oczywiście, nie dało się uciec od pytania o Katyń i kaźń polskich żołnierzy, policjantów, leśników. Dlaczego zbrodnie sowieckie nigdy nie zostały rozliczone, choć tak często nosiły znamiona ludobójstwa?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: dr Sławomir Kalbarczyk i dr Jacek Romanek (historycy)

Data emisji: 17.09.2018

Godzina emisji: 17.30

jp/bch

Czytaj także

Piotr Gursztyn: grzech aliantów polegał na obojętności, a nie wrogości wobec Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 18:36
- W debacie publicznej w Polsce mylone są pewne pojęcia. W PRL mówiono, że można się było dogadać z Sowietami, teraz się mówi, że można się było dogadać z Niemcami, a nie z Zachodem, bo oni nas zdradzili - mówił w Dwójce Piotr Gursztyn, autor książki "Ribbentrop - Beck. Czy pakt Polska - Niemcy był możliwy?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe życie "Tajnego agenta" Josepha Conrada

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 16:35
21 września do księgarń trafi nowe wydanie jedynej powieści kryminalnej w dorobku słynnego angielskiego pisarza polskiego pochodzenia. Autor przekładu - Maciej Świerkocki - był gościem audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń