"Faust" Goethego na inaugurację "Europy po polsku"
- Goethe ze swoim arcydziełem pozostaje w innym Układzie Słonecznym, innej galaktyce. To sypkie piaski, które wciągają czytelnika bez reszty. Zgadzam sie, że jest to dobry układ odniesienia dla człowieka nowoczesnego - tak dr Karol Samsel rozpoczął dyskusję o jednym z najważniejszych dzieł literatury europejskiej, "Fauście" Johanna Wolfganga Goethego. - To, że "Fausta" nieco zapomnieliśmy, może pozwolić nam odkryć to dzieło na nowo.
Powstający kilka dekad i wydany dopiero po śmierci autora dramat uznawany jest za najwybitniejszy tekst Goethego i wszechstronną prezentację jego poglądów. Ze względu na specyficzną formę mówi sie o nim także - mimo charakteru gatunkowego - jako dziele niescenicznym.
- Goethe łamał w nim wszystkie ówczesne schematy, zarówno treściowe, jak i formalne - tłumaczyła prof. Agnieszka Has z Uniwersytetu Gdańskiego. - Pamiętajmy, że oryginał nie był przeznaczony dla zwykłego odbiorcy. Powstał w opozycji do tekstów potocznych, które miały odstraszać ludzi od uprawiania praktyk magicznych.
Co kryje w sobie druga, niedoceniona część "Fausta"? I co jest tak naprawdę esencją dramatu? O tym mówił prof. Włodzimierz Szturc: - Sprężyną jest tu temat bardzo współczesny, ale także alchemiczny - ten zwiazany z pożądaniem. Pożądanie to bowiem coś, co czyni człowieka bezczelnym wobec historii, świata, wobec tradycji, a także czarów i religii.
"Faust" Goethego otworzy cykl "Europa po polsku" realizowany jest przez Program 2 Polskiego Radia we współpracy z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Na słuchowisko w reżyserii Dariusza Błaszczyka - w Teatrze Polskim i w transmisji wideo w audycji - zapraszamy w niedzielę (10.02) w godzinach 16.00-17.30. Program poprowadzi Małgorzata Szymankiewicz.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Michał Nowak
Goście: prof. Włodzimierz Szturc (uniwersytet Jagielloński), prof. Agnieszka Has (Uniwersytet Gdański), dr Karol Samsel (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 6.02.2019
Godzina emisji: 17.30
at/bch