"Samobójstwo Europy" wg Rémiego Brague'a

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 17:00
- To mocna teza, ale być może żyjemy w takich czasach, w których takie tezy trzeba stawiać - oceniał prof. Marek Aleksander Cichocki myśl francuskiego filozofa o wyczerpywaniu się w społeczeństwach Starego Kontynentu europejskich tradycji.
Audio
  • Wokół myśli filozoficznej Rémiego Brague'a (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Remi Brague
Remi BragueFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Jak przypominał gość Dwójki, Rémi Brague jest znany choćby z książki "Europa, droga rzymska". - Stawiał on w niej tezę, że Europa bez swoich trzech korzeni, bez Jerozolimy, Aten i Rzymu, nie jest w stanie przetrwać. Według Rémiego Brague'a albo będziemy w stanie odnaleźć drogę do tych korzeni, albo Europa rzeczywiście popełni samobójstwo - podkreślał prof. Marek A. Cichocki.

W jakim sensie europejskie problemy z demografią to "wynik pewnego obumierania duchowego"? Kto jeszcze z francuskich intelektualistów mówi o końcu tożsamości Starego Kontynentu? Czym różni się "amerykańska nowoczesność" od tej, która powstała pod wpływem oświecenia w Europie? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: prof. Marek Aleksander Cichocki (filozof), Michał Płociński (publicysta)

Data emisji: 21.02.2019

Godzina emisji: 17.30 

Czytaj także

Myślenie bez podpórek. Filozofia Hannah Arendt

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 15:00
– W zerwaniu nici tradycji europejskiej widzi ona z jednej strony katastrofę, z drugiej zaś wielką szansę – mówiła dr Paulina Sosnowska, badaczka myśli Hannah Arendt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fenomen Banksy’ego, czyli komercjalizacja nonkonformizmu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 17:00
- Trudno rozsądzić, co w legendzie Baksy’ego jest mitem, a co rzeczywistością, bo rozwija się ona efektem kuli śniegowej. Można jednak śmiało powiedzieć, że przekraczając to, co jest prawdą,  napędza jego rynkową atrakcyjność - mówiła w Dwójce krytyk sztuki Monika Małkowska.
rozwiń zwiń