"Zimny wiatr" - rozmowa z Magdaleną Maliszewską

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 18:00
Od lat wielu z nas zadaje sobie pytanie: dlaczego pokolenie pierwszej "Solidarności" nie doczekało się wielkich świadectw literackich? Mamy ich jak na lekarstwo. Tego wyzwania, opowiadając o studenckim podziemiu Krakowa czasów stanu wojennego, podjęła się Magdalena Maliszewska w swojej powieści "Zimny wiatr".
Okładka książki Zimny wiatr Magdaleny Maliszewskiej
Okładka książki "Zimny wiatr" Magdaleny MaliszewskiejFoto: materiały promocyjne

Powieść na 780 stron

Autorka swój wielki wielki fresk - powieść ma 780 stron - rozpoczyna 12 grudnia 1981 roku. Tego dnia zakończył się strajk okupacyjny w Collegium Novum. 

Magdalenę Maliszewską pytaliśmy, kim są bohaterowie jej powieści, gdzie zogniskowała się ich działalność podziemna, o to dlaczego niektórzy "chcieli iść na barykady", a inni byli temu przeciwni, o niektórych pobocznych bohaterów (Cygan), o pomieszanie faktów z wyobraźnią, o przeniesienie prawdziwych zdarzeń z Warszawy do Krakowa. 

Szerszy kontekst historyczny powieści

Rozmawialiśmy też o szerszym kontekście historycznym powieści. W jej tle pojawia się Katyń, wywózki, powojenne represje, inwigilacja środowiska opozycyjnego. Na koniec dowiedzieliśmy się, czy "Zimny wiatr" opisujący pierwsze pół roku stanu wojennego będzie miał kontynuację.


Posłuchaj
30:22 2024_01_24 17_28_51_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Magdalena Maliszewska o swojej powieści "Zimny wiatr" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

STAN WOJENNY - SERWIS SPECJALNY >>> 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Magdalena Maliszewska (autorka powieści "Zimny wiatr")

Data emisji: 24.01.2024

Godz. emisji: 17.30

mo/pg

Czytaj także

Aleksander Kaczorowski: swe najsłynniejsze dzieła Izaak Babel tworzył koło trzydziestki

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 23:00
- Język rosyjski był dla Izaaka Babla językiem wykształcenia. To był język, w którym najlepiej sobie radził, a także język wielkiej tradycji literackiej. Babel osiągnął w nim mistrzostwo, i to w młodym wieku. Przecież większość jego najsłynniejszych utworów to są rzeczy napisane przed lub tuż po trzydziestym roku życia, a więc bardzo wcześnie - mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski, autor książki "Babel. Człowiek bez losu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory" - rozmowa z Marią Wilczek-Krupą

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 10:00
Najprościej byłoby powiedzieć: legenda, wzór. Jeremi Przybora, jeden z dwóch Starszych Panów ze słynnego kabaretu. Czy i ile o nim wiemy? Zapewne niewiele. Tę lukę postanowiła wypełnić Maria Wilczek-Krupa, pisząc ogromną, liczącą 638 stron, biografię Jeremiego Przybory.
rozwiń zwiń