Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu? "To okazja do przyjrzenia się światu"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 20:32
Na ile de Coubertin był idealistą? Jak poradzili sobie w Paryżu polscy piłkarze? Gdzie jeździectwa nauczył się Adam Królikiewicz? "Pierwsza drużyna" to znakomita opowieść o początkach nowożytnego ruchu olimpijskiego i polskich sportowcach, którzy jako reprezentanci wolnego państwa, pod własną flagą po raz pierwszy wystartowali równo sto lat temu w Paryżu.
Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu? To okazja do przyjrzenia się światu
Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu? "To okazja do przyjrzenia się światu"Foto: Shutterstock/Heathers

Autor tej książki - Daniel Lis nie przepada wprawdzie za sportem, ale bardzo umiejętnie wychwytuje z opowieści o sportowych zmaganiach te elementy, które mówią coś o stosunkach społecznych i politycznych. 

Igrzyska olimpijskie

Daniel Lis ocenił, że każda impreza olimpijska przynosi nie tylko sportowe emocje. - Uważam, że każde igrzyska są materiałem na osobną książkę, bo nie jest to tylko wydarzenie sportowe, ale także społeczne i polityczne. To okazja do przyjrzenia się światu w danym miejscu i czasie - stwierdził.

Najnowsza książka tego autora porusza temat sportowców, którzy nie zdobyli medalów na igrzyskach w 1924 roku. - Z "Pierwszą drużyną" historia jest ciekawa, bo w pierwszej książce opisywałem medalistów, a przecież nie tylko zwycięzcy biorą udział w igrzyskach. Jedna z głównych zasad igrzysk mówi o tym, że nie liczy się zwycięstwo a sam udział. Ta książka to próba spojrzenia na tych, którzy przegrywają - dodał.

Sport i kondycja świata

Autor książki przyznał, że igrzyska są dla niego przede wszystkim okazją do poznania aktualnego świata. - W takim wydarzeniu jak igrzyska olimpijskie interesuje mnie bardzo wiele rzeczy, ale sport nie jest najważniejszą z nich. To okazja dla ludzi z całego świata na spotkanie. Igrzyska w Paryżu w 1924 roku były ostatnimi, które trwały kilka miesięcy - przypomniał.

- Po tym czasie wydarzenie to trwa dwa tygodnie. To czas, kiedy można spojrzeć na wszystko z lotu ptaka i zobaczyć ludzi, którzy przyjeżdżają ze swoimi nadziejami, ale i trudnościami. Możemy spojrzeć na poszczególne epoki przez pryzmat igrzysk olimpijskich - ocenił Daniel Lis.


Posłuchaj
28:30 _PR2 (mp3) 2024_07_22-17-30-14.mp3 Daniel Lis o znaczeniu igrzysk olimpijskich (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Daniel Lis (autor książki "Pierwsza drużyna")

Data emisji: 22.07.2024

Godz. emisji: 17.30 

dz

Czytaj także

Książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku". Przeperski: komunizm upadł dzięki Gorbaczowowi

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 12:55
Michał Przeperski to historyk, który podjął się opisu lat transformacji ustrojowej w Polsce. W ten sposób na rynku ukazała się książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993". Autor próbuje w niej przedstawić codzienność Polaków w tym przełomowym okresie oraz pokazać, jak wydarzenia tamtych lat wpłynęły na obecną rzeczywistość kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Kapla: przygoda zaczyna się tam, gdzie kończy się planowanie

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2024 19:58
- Turysta wie, co się będzie działo. Ma plan, wie o której są śniadania, o której są transfery, a o której zaczyna się program fakultatywny. Podróż natomiast nie ma planu. Nie wiemy, co nas spotka, i otwieramy się na różne możliwości - mówił w Dwójce Grzegorz Kapla, dziennikarz i podróżnik, autor książki "Państwa - miasta. Raport z rajów nieutraconych".
rozwiń zwiń