Katarzyna Sanocka rozmawia o wystawie w Fundacji Edwarda Dwurnika pt. "Edward Dwurnik: Portret z natury"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2025 10:29
– W 1975 r. Edward miał ogromną wystawę w Teatrze Galerii Studio. To była, można powiedzieć, jedna wielka instalacja, zrobiona z tych obrazów przez małżeństwo Boguckich. Wystawę odwiedził Andrzej Szczygieł. Wkrótce potem zjawił się u nas, bardzo szybko złapali z Edwardem wspólny ton i się zaprzyjaźnili – mówiła w Dwójce artystka Teresa Gierzyńska w związku z wystawą "Edward Dwurnik: Portret z natury".
Wiele prac prezentowanych na wystawie Edward Dwurnik: Portret z natury pojawia się w filmach dokumentalnych Andrzeja Szczygła.
Wiele prac prezentowanych na wystawie "Edward Dwurnik: Portret z natury" pojawia się w filmach dokumentalnych Andrzeja Szczygła.Foto: Andrzej Rybczyński/PAP

Dwóch artystów i dwie dziedziny sztuki. Malarstwo i film. Obaj niepokorni, sprzeciwiający się czasom, w jakim przyszło im żyć i kontestujący system, który ich otaczał. Najnowsza wystawa Fundacji Edwarda Dwurnika przywraca pamięci współpracę artysty ze zmarłym 17 kwietnia ub. r. Andrzejem Szczygłem – scenarzystą i reżyserem filmów dokumentalnych.

<<< Posłuchaj o przyjaźni Edwarda Dwurnika i Andrzeja Szczygła >>>

Wystawa, która łączy sztuki wizualne

"Edward Dwurnik: Portret z natury" to ekspozycja, na której zestawione są prace trojga artystów i trzy dyscypliny sztuki, które łączą się i przeplatają ze sobą. Opowiada ona o współpracy Edwarda Dwurnika ze Stanisławem Szczygłem. Trzecim jej elementem są fotografie Teresy Gierzyńskiej z planów trzech filmów, które malarz i reżyser wspólnie stworzyli.

Czytaj także:

Widzimy na nich Edwarda Dwurnika i Andrzeja Szczygła, przebranych w kolorowe chusty mieszkańców Głuska, elementy scenografii, filmowe rekwizyty i naturalny krajobraz mazowieckiej wsi.

Przyjaźń i artystyczna współpraca

Na wystawie prezentowane są dzieła malarza z lat 70. i 80. XX wieku, ukazujące Polaków epoki PRL-u. Tworzone przez Dwurnika na przestrzeni dwóch dekad obrazy z cykli: "Chwila", "Sportowcy", "Podróże autostopem" i "Robotnicy" charakteryzuje różnorodna stylistyka i optyka – od szerokich panoram po zbliżenia na najdrobniejsze szczegóły.

Obejrzeć można również trzy krótkometrażowe filmy Andrzeja Szczygła, w których pojawiają się obrazy jego przyjaciela jako inspiracje, ale też jako obiekty i dzieła sztuki.

 

Wystawa "Edward Dwurnik: Portret z natury" została zorganizowana z okazji 82. rocznicy jednego z najbardziej rozpoznawalnych malarzy (19.04). Można ją oglądać w siedzibie Fundacji Edwarda Dwurnika na ul. Nałęczowskiej 25 w Warszawie. Gośćmi audycji byli: Pola Dwurnik i Daniel Ożga, kuratorzy wystawy i kierujący Fundacją, oraz Teresa Gierzyńska - fotograficzka, graficzka, absolwentka ASP w Warszawie, w latach 1966-2003 związana z Edwardem Dwurnikiem, mama Poli.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Katarzyna Sanocka

Data emisji: 16.04.2025

Godz. emisji: 19.10

pg/kor

Czytaj także

Autoportrety w Muzeum Narodowym w Warszawie. Projekt zainspirowany dawną kolekcją

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2025 09:35
Wraz z początkiem wiosny w Muzeum Narodowym w Warszawie będziemy mogli podziwiać wystawę pt. "Autoportrety". To zwieńczenie projektu o tej samej nazwie. Dwadzieścioro współczesnych artystów stworzyło swoje autoportrety, dzięki czemu można porównać je do kolekcji dawnych prac tego rodzaju. O szczegółach opowiedzieli w Dwójce kuratorzy wystawy: Katarzyna Szydłowska-Schiller i Tomasz Jeziorowski.
rozwiń zwiń