"88/89” to komiks opowiadający o przełomowym okresie w historii Polski. Jednak te ważne polityczne wydarzenia są tylko tłem, pokazanym z perspektywy dziecka, z typową dla niego naiwnością i uproszczeniem. Co czyni opowieść jeszcze bardziej interesującą i prawdziwą.
- Bohater komiksu "88/89” Adaś to moje alter ego - mówi Michał Rzecznik. Autor komiksu dodaje, że Adaś to postać charakterem bardzo zbliżona to francuskiego Mikołajka. - Chłopiec żyje w dziwnym okresie przemian, ale nie zwraca uwagi na te przemiany, żyje własnym życiem, drobnymi sprawami i zwyczajnymi wydarzeniami - mówi gość "Poranka Dwójki”.
Podstawowym założeniem autorów komiksu było przedstawienie wydarzeń polskiego przełomu tak, by mimo upływu lat i wielu przekazów stały się żywym i bliskim doświadczeniem dla współczesnych dziesięciolatków. - Inspiracją było to, co wtedy widzieliśmy jako rówieśnicy Adasia. To był świat Tytusa, świat ilustracji Jerzego Flisaka, Henryka Jerzego Chmielewskiego i Bohdana Butenki - podkreśla Przemysław Surma, rysownik który wraz z Michałem Rzecznikiem tworzył komiks "88/ 89”.
Komiks opowiada o roku życia Adasia, dziesięcioletniego chłopca, który staje się świadkiem zrywu Solidarności i upadku komunizmu. Prawdziwa wielka historia, w której spotykamy Lecha Wałęsę, Tadeusza Mazowieckiego i Wojciecha Jaruzelskiego jest tylko tłem historii życia chłopca - tej małej, ale jakże ważnej i porywającej.
Jak twierdzą autorzy, komiks przeznaczony jest dla dzieci. Jednak dorośli, a szczególnie rówieśnicy Rzecznika i Surmy z pewnością sięgną po komiks i przypomną sobie tamten czas.
W Międzynarodowym Dniu Publicznego Czytania Komiksów z Michałem Rzecznikiem i Przemysławem Surmą rozmawiał Tomasz Obertyn. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
W "Poranku Dwójki" mówiliśmy także o białostockiej część festiwalu "Wschód kultury. Inny wymiar".
(ah/mc)