Kiedy dzwoni "Trąba Boża"?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 17:30
- Dzwony jako jedne z nielicznych przedmiotów otrzymują imiona - mówili przy okazji rozmowy o toruńskim Tuba Dei goście Dwójki.
Audio
  • O Tuba Dei opowiadają Waldemar Rozynkowski i dr Krzysztof Przegiętka (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Tuba Dei jest największym średniowiecznym dzwonem kołysanym w Europie Środkowej
Tuba Dei jest największym średniowiecznym dzwonem kołysanym w Europie ŚrodkowejFoto: wikimedia, domena publiczna

W "Kwadransie bez muzyki" wybraliśmy się do dzwonnicy Katedry Świętych Janów, gdzie na wysokości 30 metrów znajduje się korona i serce tej niezwykłej "Trąby". - To jest wtórna lokalizacja, prawdopodobnie dzwon wisiał kiedyś wyżej na ostatniej kondygnacji pod zwieńczeniem wieży, która miała inny kształt, bardziej przystosowany do funkcji dzwonnicy. Zapewne, kiedy Szwedzi w 1703 roku chcieli go zrabować, dzwon został opuszczony na tę kondygnację. Rada miejska wykupiła Tuba Dei, unikając konfiskaty - opowiadali goście audycji.

Ten największy w Europie Środkowej średniowieczny dzwon kołysany bije tylko podczas najważniejszych wydarzeń, kilka razy w roku. 

W audycji także o tym, jak Tuba Dei został ufundowany przez toruńskie mieszczaństwo dla ówczesnej fary staromiejskiej Świętych Janów, głównej świątyni miasta i dla kogo dzwoni "Trąba Boża"?

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Waldemar Rozynkowski (historyk) oraz dr Krzysztof Przegiętka (fizyk, a także miłośnik toruńskich dzwonów i dzwonnik)

Data emisji: 25.07.2016

Godzina emisji: 15.00

ob/mc


Czytaj także

Drzewo Życia. Wizyta w kościele św. Jakuba

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 10:00
- W XIV wieku nie jest to często spotykany temat ikonograficzny. Pojawiają się malowidła przedstawiające Drzewo Życia, ale rzeźbiarska interpretacja, jaką oglądać możemy w Toruniu, to unikat - podkreślił historyk sztuki Przemysław Waszak.
rozwiń zwiń