Na każdy z dni Triduum Paschalnego oraz samych Świąt Wielkiej Nocy przygotowaliśmy dla Państwa oprawę muzyczną, która podkreśli szczególny charakter tego czasu. Usłyszymy między innymi Pasje Bacha i Pendereckiego, "Ciemne jutrznie" Couperina oraz religijne oratoria Händla i Mendelssohna.
***
W paśmie "To się czyta" słuchaliśmy w Wielkim Tygodniu (poniedziałek-piątek, godz. 9.45) fragmentów książki Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów" - dramatycznej historii Grzegorza Przemyka. W "Zapiskach ze współczesności" (poniedziałek-piątek, godz. 11.45) gościliśmy natomiast księdza profesora Michała Hellera - światowej sławy naukowca, filozofa i kosmologa, autora książek, laureata nagrody Templetona.
Misteria Paschalia na antenie Dwójki!
Wielki Piątek w Dwójce to m.in. rozmowa o arcypowieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis", spotkanie z ks. Jerzym Banakiem, biblistą i przewodnikiem po Ziemi Świętej, oraz z Grzegorzem Górnym, autorem książki "Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych" oraz podróż do kościoła św. Jakuba w Toruniu, w którym znajduje się jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych gotyckich zabytków w Polsce: Drzewo Życia (godz. 22.00).
W Wielką Sobotę w "Drodze przez mąkę" rozmawialiśmy z archeolog Joanną Lorynowicz o tym, co jadano w Palestynie w czasach Chrystusa. Gośćmi "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" (godz. 16.00) natomiast byli bp Grzegorz Ryś, bp Marcin Hintz i ks. prof. Henryk Paprocki, a spotkaniu patronowało jedno z najbardziej fundamentalnych pytań chrześcijaństwa: "kim jest Jezus?".
Nauka i wiara. Opowieści ks. prof. Michała Hellera
W Wielką Niedzielę spotkaliśmy się m.in. z Kingą Preis (godz. 14.00). Aktorka wspominała zarówno swoje wielokrotne próby dostania się na studia aktorskie, przypadkowy debiut, jak i dotychczasowe teatralne i filmowe role. Tematem "Kryzysu wieku średniego" (godz. 18.00) będzie św. Graal - obecność tego motywu w literaturze, ikonografii i myśli teologicznej. A w niedzielny wieczór (godz. 19.30) przywołamy dorobek aktorski Krystyny Feldman (w tym roku wspominamy 100. rocznicę urodzin tej znakomitej artystki, zmarłej w 2007).
W Poniedziałek Wielkanocny wieczorem (godz. 21.30) opowiadać będziemy o postaci Eugeniusza Bodo - jednego z najpopularniejszych artystów przedwojennego polskiego kina oraz teatru.
Zapraszamy!