Krzyżowa - wieś z bogatą historią

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2024 09:10
Krzyżowa to niewielka wieś na Dolnym Śląsku, nieopodal Świdnicy. To tu w czasie wojny działała antyhitlerowska organizacja konspiracyjna. Grupa została wykryta i zlikwidowana, niemniej Krzyżowa stała się dla Niemców symbolem oporu. Tę wyjątkową miejscowość odwiedziliśmy w "Kwadransie bez muzyki".
Audio
  • Krzyżowa - wieś z bogatą historią (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Krzyżowa - miejscowość z bogatą historią
Krzyżowa - miejscowość z bogatą historiąFoto: Polskie Radio/Jakub Kukla

Późną jesienią 1989 roku, kilka dni po upadku Muru Berlińskiego, w Krzyżowej podczas Mszy Pojednania spotkali się przywódcy Polski i Niemiec. Od 10 lat właśnie w Krzyżowej organizowany jest wyjątkowy festiwal muzyczny, wzorowany na vermonckim Marlboro Music… Festiwal potrwa do 8 września.

Potem muzycy ruszają w trasę. Jednym z ich przystanków będzie Warszawa. I właśnie warszawski występ znakomitych kameralistów będziemy w Dwójce transmitować.


Posłuchaj
15:59 PR2 2024_09_02-11-01-07.mp3 Krzyżowa - wieś z bogatą historią (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Jakub Kukla

Data emisji: 2.09.2024

Godz. emisji: 11.00

dz/kmp


Czytaj także

Krajoznawcza wizyta w Lesznie - najciekawszym mieście Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 16:38
W audycji "Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią" (3.08) tym razem odwiedzliśmy Leszno – jedno z najciekawszych pod względem krajoznawczym miast Wielkopolski. Najstarsza wzmianka pochodzi z 1393 roku. Miasto założył Rafał Leszczyński, ojciec króla Polski Stanisława Leszczyńskiego w 1738 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trasa klasztorna - nowa atrakcja Muzeum Zamkowego w Malborku

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2024 21:40
- Przede wszystkim w oparciu o regułę i zachowane źródła opowiadamy życie codzienne krzyżaków. Zaczynając od liturgii godzin, od cyklu dnia, o której wstawali, co później robili. Krąży na ten temat mnóstwo różnych opowieści. Jednocześnie odkrywamy kolejne pomieszczenia zamku, wędrując przez nie - mówił w Dwójce prof. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.
rozwiń zwiń