- Pracownia Karola Tchorka, z zachowanym dorobkiem rzeźbiarskim, pamiątkami oraz wyposażeniem to miejsce wyjątkowe na mapie Warszawy.
- Zbudowana przez rzeźbiarza w latach 50. XX wieku z pozostałości zburzonej oficyny kamienicy przy ul. Smolnej 36, była miejscem, gdzie stworzył najbardziej znane realizacje.
- Pracownią opiekuje się Muzeum Warszawy. Niebawem ma być udostępniona zwiedzającym.
W pracowni artystycznej Karola Tchorka przy ul. Smolnej 36 w Warszawie zachowało się ponad 250 obiektów, rzeźb, medali, rysunków, projektów, modeli gipsowych. Są także modele tablic wykonanych na ogłoszony w 1949 roku konkurs Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej na tablice upamiętniające miejsca męczeństwa Polaków w czasie II wojny światowej, który wygrał.
Karol Tchorek - rzeźbiarz, marszand, kolekcjoner
Rzeźbiarz tworzył w tym miejscu przez ponad 30 lat. - Pracownia służyła mu od 1951 roku aż do jego śmierci w 1985 roku - tłumaczyła Lena Wicherkiewicz z Muzeum Warszawy, które opiekuje tą niezwykłą przestrzenią.
W przechowywanym w pracowni archiwum Karola Tchorka znajduje się cała dokumentacja konkursowa oraz projekty konkretnych tablic i monumentów. Podczas spaceru z naszymi gośćmi dowiedzieliśmy się również między innymi co znajduje się na tamtejszym strychu, jakie filmy zostały tam nakręcone oraz co kolekcjonował artysta.
14:45 Dwójka Kwadrans bez muzyki Pracownia Tchorka.mp3 W pracowni artystycznej Karola Tchorka (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Już niebawem historyczna pracownia artystyczna będzie udostępniona zwiedzającym.
***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Prowadziła: Katarzyna Sanocka
Goście: Lena Wicherkiewicz (Muzeum Warszawy), Michał Krasucki (stołeczny konserwator zabytków)
Data emisji: 15.07.2024
Godz. emisji: 11.00
pg