Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha to jedna z nielicznych instytucji promujących kulturę japońską w Polsce.
W tym roku instytucja obchodzi 30-lecie swojej działalności.
Jak zapowiada dyrektorka muzeum, jubileuszowy rok obfituje w wiele wyjątkowych wydarzeń.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zostało założone w 1994 roku, dlatego w tym roku świętuje 30-lecie swojej działalności. Początkowo instytucja powstała po to, by prezentować eksponaty o tematyce japońskiej z kolekcji Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego. Jednak z czasem rozszerzyła działalność. Dziś, oprócz wyjątkowych wystaw, możemy skorzystać m.in. z lekcji kaligrafii, szkoły języka japońskiego, a nawet uczestniczyć w ceremonii parzenia herbaty.
Klasyczny teatr japoński na wyciągnięcie ręki
Jak zapowiadała dyrektorka muzeum, jubileuszowy rok również obfituje w wiele wyjątkowych wydarzeń. - W Polsce bardzo rzadko gości klasyczny japoński teatr Nō. I dzięki staraniom ambasady polskiej w Tokio udało nam się na 30-lecie zaprosić teatr z bardzo szacownego roku japońskiego. Spektakle odbędą się 29 listopada i 1 grudnia i będą dostępne dla naszej publiczności - zapraszała Katarzyna Nowak.
Jak podkreśliła dyrektorka instytucji, muzeum w ciągu tych 30 lat zgromadziło wokół siebie wyjątkową społeczność, która regularnie powraca. - Bardzo często są to osoby, które zaczynały przychodzić do nas na cykl bajek japońskich czy japoński dzień dziecka, a teraz przychodzą do nas również ze swoimi dziećmi. Organizujemy też badania wśród naszej publiczności i wiele osób potwierdza, że jest w muzeum kilka razy do roku i ogląda prawie wszystkie nasze wystawy.
Manggha - muzeum dyplomacji
Muzeum Manggha do tej pory odwiedziło również wielu znakomitych gości z całego świata, m.in. japońska para cesarska, japońscy parlamentarzyści. - Przez tę działalność kulturalną jesteśmy miejscem, w którym budowane są relacje między Polską a Japonią. Te relacje uzupełniają działalność ambasady, zarówno polskiej w Japonii, jak i Japońskiej w Polsce - dodała rozmówczyni.
Niezwykła historia powstania muzeum
Katarzyna Nowak wspominała również wyjątkową historię powstania Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Jak wyjaśniła, zaczęło się od Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego, kolekcjonera i znawcy sztuki japońskiej. To właśnie on zaprezentował jedną z pierwszych wystaw o tej tematyce. - To on pokazał Polakom Japonię. Sam używał tych słów – mówiła dyrektorka instytucji.
- Tą kolekcją zachwycił się Andrzej Wajda - wyjaśniła. - W 1944 przyszedł na tę wystawę. Wspominał później, że zobaczył na niej tyle jasności i szczęścia. To było dla niego pierwsze spotkanie z wielką sztuką. Wiele lat później, w 1987 roku jako popularny reżyser otrzymał prestiżową nagrodę Kioto. Podczas odbioru mówił, że chciałby stworzyć japoński dom dla kolekcji Jasińskiego. No i w 1994 roku otwierana jest Manggha. To niesamowita historia.
14:37 Wybieram_Dwójkę_Manggha_2024_08_20 16_38_53.mp3 Katarzyna Nowak o 30-leciu istnienia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (Wybieram Dwójkę)
VIDEO
Kolekcja Muzeum Manggha – dar Naohiro Kizu/YouTube MangghaKR
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadziła: Monika Zając
Gość: Katarzyna Nowak (dyrektorka Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha)
Data emisji: 20 .08.2024
Godz. emisji: 16.30
am