Kim był święty Sylwester? - Historia patrona ostatniego dnia roku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2024 14:20
Jego imię utożsamia się dziś z imprezami kończącymi rok kalendarzowy. Ponoć hałas to nieodłączny element obchodów jego dnia. Kim był święty Sylwester, patron ostatniego dnia roku?
Ołtarz w kaplicy św. Sylwestra we włoskiej miejscowości Vallunga
Ołtarz w kaplicy św. Sylwestra we włoskiej miejscowości VallungaFoto: Torruzzlo/Shutterstock

Imię Sylwester wywodzi się z łaciny. Tłumaczy się je jako "mieszkaniec lasu". Sylwester I, patron ostatniego dnia roku, żył na początku IV wieku i przeszedł do historii jako jeden z najbardziej znanych papieży Kościoła katolickiego. Jego pontyfikat miał tak duże znaczenie m.in. dlatego, że w tym czasie w Cesarstwie Rzymskim nastąpiła zdecydowana zmiana w polityce od wrogości państwa wobec chrześcijan do przyjaznego ich traktowania.

Posłuchaj
14:46 2024_12_31 11_02_03_PR2_Kwadrans_bez_muzyki.mp3 Święty Sylwester - patron ostatniego dnia roku (Kwadrans bez muzyki/ Dwójka)

 

Patron ostatniego dnia roku

Sylwester żył na początku IV wieku. Do historii przeszedł jako jeden z najbardziej znanych papieży Kościoła katolickiego. Urodził się w Rzymie  w czasie prześladowań chrześcijan. Należał do grupy chrześcijan zwanej "confessores", gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Mimo czyhającej groźby więzienia, tortur i śmierci, w dalszym ciągu przyznawał się do wiary w Jezusa.

Czytaj także:

Głowa kościoła katolickiego

Dwadzieścia dni po śmierci papieża Milcjadesa, 31 stycznia 314 roku, Sylwester został wybrany głową Kościoła katolickiego. Zasiadł na tronie Piotrowym w rok po edykcie mediolańskim, w którym Cesarz Konstantyn Wielki (306-337) i współrządzący z nim Licyniusz, po latach krwawych prześladowań chrześcijan, podpisali dokument ustanawiający wolność wyznania w Cesarstwie Rzymskim

Sylwester przyczynił się do decyzji o budowie licznych kościołów w Rzymie i okolicy, szerząc tym samym sławę chrześcijaństwa. Jedną ze świątyń, których budowę rozpoczęto za pontyfikatu papieża Sylwestra, była bazylika świętego Piotra. Zainspirował wiele legend, m.in. tę o potyczce z Lewiatanem.


***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowanie: Aleksandra Tykarska

Gość: Łukasz Ciemiński (etnograf i historyk sztuki)

Data emisji: 31.12.2024

Godz. emisji: 11.00

pg/zch


Czytaj także

Dlaczego powitanie nowego roku celebrujemy właśnie 31 grudnia?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 11:37
Wróżka Sybilla przepowiedziała, że świat skończy się w nocy z 31 grudnia 999 roku na 1 stycznia 1000 roku. Miał on zostać spalony przez ukrytego w lochach Watykanu smoka Lewiatana. Kiedy smok się nie pojawił, a koniec nie nastąpił, lud Rzymu wyszedł na ulice i świętował. W Nowy Rok papież Sylwester II udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi (miastu i światu).
rozwiń zwiń