Niszczycielska moc tekstów. Lektury Susan Sontag

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 10:40
W wydanym właśnie tomie esejów amerykańskiej pisarki - "Pod znakiem Saturna" - znajdziemy myśl żywą, nieujarzmioną, łamiącą interpretacyjne schematy.
Audio
  • Z Małgorzatą Szczurek o esejach Susan Sontag z tomu "Pod znakiem Saturna" rozmawia Dorota Gacek (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Motywem przewodnim wszystkich esejów z tomu Pod znakiem Saturna czyni Susan Sontag (na zdj.) związki estetyki i etyki w literaturze, filozofii, teatrze i filmie
Motywem przewodnim wszystkich esejów z tomu "Pod znakiem Saturna" czyni Susan Sontag (na zdj.) związki estetyki i etyki w literaturze, filozofii, teatrze i filmieFoto: EPA/JON HRUSA

Ta głośna na całym świecie książka ukazuje się w Polsce po raz pierwszy. Swoje szkice autorka poświęciła m.in. takim twórcom europejskim jak Antonin Artaud, Elias Canetti, Walter Benjamin i Roland Barthes.

- Susan Sontag bardzo ciekawie analizuje pewien rodzaj mechanizmu, również marketingowego, ale i interpretacyjnego, który sprawia, że sztuka czy literatura zostają niejako schwytane w sieć odczytań i w sieć sprzedaży - mówiła o esejach z tomu "Pod znakiem Saturna" Małgorzata Szczurek. - Tym samym wszystko, co u danego twórcy burzycielskie i niepokorne, staje się elementem reklamy. A Susan Sontag chciała ocalić tę niszczycielską moc tekstów.

Jak pokazuje Sontag, można pogodzić myślenie i fizyczność, racjonalne z irracjonalnym. Można czytać analitycznie, a jednocześnie z nieskrępowaną pasją. Nieustannie poznawać i wciąż poznania być nienasyconym.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Autor: Dorota Gacek

Goście: Małgorzata Szczurek (redaktor naczelna Wydawnictwa Karakter)

Data emisji: 22.12.2014

Godzina emisji: 15.00

jp/mc

Czytaj także

Niezaspokojona żądza (myślenia). Rozmowy z Susan Sontag

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 09:55
– Każda sytuacja stanowiła dla niej pretekst, by daną rzecz przemyśleć. Był to dla niej naturalny sposób przeżywania rzeczywistości – mówiła w Dwójce Małgorzata Szczurek o Susan Sontag. Punktem wyjścia audycji na temat znakomitej amerykańskiej pisarki i intelektualistki było polskie wydanie szczególnego wywiadu z Sontag – "Myśl to forma odczuwania".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Campo Santo". Literackie poglądy Sebalda

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 22:00
Niemiecki prozaik W.G. Sebald był twórcą osobnym i oryginalnym. Według wielu należy do największych pisarzy 2. poł. XX w.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samuel Beckett. Kronikarz biedy i absurdu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 05:35
- Jak obliczono, w historii nowożytnej kultury napisano więcej tylko o Szekspirze, Wagnerze i Napoleonie - mówił o jednym z najważniejszych pisarzy XX wieku Antoni Libera, tłumacz, reżyser, znawca twórczości Becketta. 
rozwiń zwiń