O czym marzyli robotnicy w początkach PRL

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 15:15
- Robotnicy nie czekali po wojnie na komunistów z otwartymi ramionami. Po prostu ich niektóre oczekiwania pokrywały się programem Polskiej Partii Robotniczej - mówił prof. Padraic Kenny.
Audio
  • Padraic Kenny o książce "Budowanie Polski Ludowej. Robotnicy a komuniści 1945-1950". Rozmawia Bartosz Panek (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Aby zrozumieć polski komunizm, trzeba zacząć od badania jego początków, pisze we wstępie do swojej książki Padraic Kenney (na zdjęciu fragment okładki książki Budowanie Polski Ludowej. Robotnicy a komuniści 1945-1950)
„Aby zrozumieć polski komunizm, trzeba zacząć od badania jego początków”, pisze we wstępie do swojej książki Padraic Kenney (na zdjęciu fragment okładki książki Budowanie Polski Ludowej. Robotnicy a komuniści 1945-1950)Foto: materiały promocyjne

Amerykański slawista i historyk w książce "Budowanie Polski Ludowej. Robotnicy a komuniści 1945-1950" stawia tezę, że w po 1945 roku w Polsce odbyły się dwie rewolucje. Pierwsza, oddolna, wynikała z wiary w nadejście lepszych czasów dla pracowników fabryk. - Oni wiedzieli, że świat musi być inny niż w latach 30. - wyjaśniał Kenny. - Lata przed wojną były dla nich czasem bezrobocia i protestów. Teraz spodziewali się, że będą panami we własnych zakładach - dodawał.

Marzenia o samostanowieniu szybko zostały przekreślone przez komunistów, którzy odgórnie narzucili fabrykom swoją kontrolę i reguły. Jak zareagowali na to robotnicy? Dlaczego w tradycyjnie robotniczej Łodzi nie kwapili się z zapisywaniem do PPR?

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: prof. Padraic Kenny (historyk)

Data emisji: 28.05.2015

Godzina emisji: 15.00

bch

Czytaj także

Cudzoziemcy w PRL-u: przyjeżdżali nie tylko z miłości

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 00:00
- O Polsce nie wiedziałam prawie nic. Wyobrażałam sobie, że ten kraj jest nie do życia, ale byłam młoda, nie bardzo się przejmowałam - w "Przestrzeniach kultury" przyglądaliśmy się świadectwom cudzoziemców, którzy zdecydowali się na życie za żelazną kurtyną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Benzyna i skarpety zamiast narkotyków i uranu. Czarny rynek w PRL

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2014 21:00
– Do końca lat 50. na PRL-owskim czarnym rynku działali ludzie, którzy uczyli się nielegalnego handlu podczas II wojny światowej – mówił w Dwójce prof. Jerzy Kochanowski z Instytutu Historycznego UW, autor książki "Tylnymi drzwiami. »Czarny rynek« w Polsce 1944-1989".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciuch politycznie niepoprawny. Moda w PRL

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 21:00
– W pierwszym etapie polityki stalinowskiej ubieranie jakiegokolwiek elementu zachodniego stroju mogło zostać uznane przez władze jako działanie przeciw ustrojowi – mówiła w Dwójce historyk sztuki dr Anna Pelka, autorka książki "Z politycznym fasonem. Moda młodzieżowa w PRL i NRD".
rozwiń zwiń