Jarmark zorganizowano w ramach projektu "Wiśniowski jarmark - lokalna tradycja w dzialaniu", który prowadził Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniowej we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Przez blisko dwa lata badano współczesne znaczenia, funkcje i przemiany profesji, rzemiosł, wytwórstwa oraz wszelkiej twórczości, która uchodzi wśród mieszkańców za tradcycyjną. Co ważne, projekt został zainicjowany przez przedstawicieli lokalnej społeczności.
- Wraz z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, głównym partnerem projektu poszliśmy rozmawiać bezpośrednio z rzemieślnikami i wytwórcami. Naszym kluczem był wyznacznik robienia czegoś ręcznie. Drugim kluczem były jarmarki. Okazało się, że jarmarki były tutaj od XVII wieku. I to się połączyło wspólnym mianownikiem, bo przedstawiciele tradycyjnych profesji właśnie na jarmarku często te swoje wyroby sprzedawali - opowiadała dr Joanna Dziadowiec-Greganić, koordynatorka naukowo-merytoryczna projektu.
Gmina Wiśniowa jest terenem pogranicznym, leżącym na styku krakowiaków, lachów i zagórzan, co widoczne jest w języku, ale przede wszystkim tożsamości osób zamieszkujących te tereny. W dalszym ciągu istnieją masarze, pszczelarze, kowale i stolarze, a panie z Kół Gospodyń Wiejskich wciąż tworzą palmy wielkanocne, pająki, czy wieńce dożynkowe. - Dzisiaj społeczność zaczyna swoje dziedzictwo traktować refleksyjnie. To jest dla nich ważne i warte kultywowania - podkreślała dr Joanna Dziadowiec-Greganić.
Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której m.in. o tym, jak zrobić kwiatki z bibuły, a także co jest wyjątkowego w gminie Wiśniowej.
***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Przygotowała: Magdalena Zbylut
Data emisji: 16.07.2019
Godzina emisji: 15.00
bch/am