40 lat temu na scenie muzycznej Wrocławia pojawiła się nowa orkiestra. W sobotę, 28 września, Orkiestra Kameralna Leopoldinum uroczyście obchodziła jubileusz swojego istnienia wykonaniem IX Symfonii d-moll Ludwiga van Beethovena. Uczestniczyliśmy w próbach do tego wyjątkowego koncertu i rozmawialiśmy z najważniejszymi ludźmi, zarówno dla początków tego zespołu, jak dla jego obecnego kształtu.
Historia powstania
Tadeusz Strugała, były dyrektor Filharmonii Wrocławskiej, wspominał, że Leopoldinum założyło trzech muzyków tamtejszej filharmonii, zafascynowanych kameralistyką i chcących dać miastu jeszcze jeden powód do dumy. Jak zaznaczał w rozmowie dyrygent, udało się znaleźć entuzjastów muzyki, którzy nie oglądali się na ewentualne korzyści materialne, tylko na możliwość wypowiedzenia swojej muzykalności i proponowania słuchaczom dobrej muzyki. Kiedy zaczęli ćwiczyć, Tadeusz Strugała wpadł na pomysł, żeby nadać orkiestrze nazwę, która pochodziłaby od barokowej auli w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Jak wyjaśniał maestro, miał wtedy bardzo dobre kontakty z ówczesnym rektorem, który pozwalał tam od czasu do czasu im występować.
Przyszłość orkiestry
Jak podkreślił Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki, zawsze go pociągała inicjatywa utworzenia zespołu kameralnego, ponieważ polega na stawianiu sobie bardzo ambitnych celów. - Myślę, że dzisiaj orkiestra jest w dobrym momencie, bo w całości nastąpiła wymiana pokoleniowa. Jest to rzeczywiście bardzo młody zespół wirtuozów, fantastycznych muzyków, którzy na co dzień koncertują jako soliści poza orkiestrą. Są również pedagogami w akademiach muzycznych. To jest niezwykle młody zespół, który wciąż buduje swoją tożsamość artystyczną i ma swoją wierną publiczność - wyjaśniał dyrygent.
W audycji rozmawialiśmy również z Christianem Danowiczem o specyficznej roli, jaką ma koncertmistrz orkiestry kameralnej, a z dyrektorem artystycznym zespołu Josephem Swensenem o idei braterstwa widocznej w IX Symfonii Beethovena i tym, jak ocenia swoją dotychczasową pracę z Leopoldinum. Słuchaliśmy także fragmentów pierwszych prób sekcji smyczków, które odbywały się w sali dawnej Filharmonii Wrocławskiej.
***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Przygotował: Maciej Łukasz Gołębiowski
Data emisji: 1.10.2019
Godzina emisji: 15.00
am/mko