W grudniu mija 30. rocznica telewizyjnej premiery "Dekalogu" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. To jedno z najważniejszych dokonań polskiej kinematografii, dzieło kultowe, często przypominane, które po trzech dekadach zachowało swoją ponadczasową wartość.
Zdaniem prof. Tadeusza Lubelskiego wartością tego cyklu jest uniwersalność prowadzonych w nim rozważań. - Twórcy odwołali się do sytuacji zawirowania, braku rozeznania w odwiecznych wartościach. Każda z tych opowieści była pretekstem do zastanawiania się: czego dotyczy to przykazanie, czy bezwzględnie trzeba go przestrzegać, co decyduje o jego wartości.
Gość audycji "O wszystkim z kulturą" zwrócił uwagę na spójny charakter dzieła, w którym przewijają się bohaterowie z różnych jego części, ale też wskazał na odwołania do współczesności.
Grający w dziesiątej części cyklu Zbigniew Zamachowski wspominał z kolei, że obraz początkowo nie został przyjęty w Polsce z entuzjazmem. - Krzysztof był krytykowany za wiele rzeczy. Dopiero gdy ten film wrócił z laurami ze świata, to został właściwie doceniony w kraju.
Aktor wspominał w audycji pracę na planie i wyjaśnił, w jaki sposób problemy z taśmą filmową wpłynęły na pokazywanie niektórych scen.
O pracy przy "Dekalogu" mówiła także aktorka Maja Komorowska (cały "Dekalog" to była misja).
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Marcin Pesta
Goście: prof. Tadeusz Lubelski, Maja Komorowska i Zbigniew Zamachowski
Data emisji: 16.12.2019
Godzina emisji: 17.30
bch